5. listopadu 2019 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

KABÁT: Moc seriálů. Lidé chtějí sledovat něco jiného než svoje méně atraktivní životy

Seriál Strážci (2019). Tvůrce: Damon Lindelof. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Seriál Strážci (2019). Tvůrce: Damon Lindelof. | foto: HBO

PRAHA Aktuální mírný rozruch ohledně úbytku možností, jak bez placení sledovat oblíbené zahraniční seriály, je jen drobná epizoda příběhu, jehož velké finále se teprve chystá. To, že dosud nebyl problém seriály zdarma konzumovat, jistě nebyla jen náhoda nebo bezmoc velkých hráčů.

Bezplatná ochutnávka pomohla gigantům jako Netflix, Amazon nebo HBO rozšířit mezi konzumenty povědomí o atraktivní a vesměs kvalitní zábavě, kterou nabízejí – a samozřejmě musel přijít i čas, kdy se rozhodnou svou nabídku mnohem důsledněji zpoplatňovat. Přichází mohutná ofenziva streamovacích služeb, které nebudou zdarma, ale často za přijatelný poplatek. Je na tom něco špatného?

Vždycky budeš mou královnou. Daenerys Targaryen (Emilia Clarkeová) a Jon Sníh...
Drsňák lovec. Seriál Mandalorian (2019). Režie: Jon Favreau.

Jak se to vezme. Seriál je zboží s bytostným potenciálem budit u svých konzumentů závislost. Seriál je naprogramován tak, aby každá epizoda i každá řada budila nutkání vidět tu další, ke každému úspěšnému seriálu vznikají jeho další odnože. A už jen samotný návyk na formát seriálu vyvolává chuť po nových dávkách. Čím lepší seriál, tím je tenhle princip nesmlouvavější. Aby si člověk mohl promluvit s přáteli o tom, co v poslední době viděl, musí prosedět (obvykle sám) u obrazovky dlouhé hodiny, ba dny. 

Pirátské sledování seriálů

Dříve možná některé konzumenty odrazoval pocit hanby, že se nechávají strhnout pokleslou zábavou – to ale dnes často neplatí, protože stále více seriálů opravdu vykazuje nezanedbatelnou hodnotu. Jenomže výtky vůči alkoholu nebo heroinu také nesměřují k tomu, že by ony produkty neposkytovaly svým spotřebitelům (alespoň zpočátku) intenzivní zážitky.

Boom kvalitních a přijatelně zpoplatněných seriálů je velice spolehlivý způsob, jak si přivlastnit enormní množství času konzumentů, kteří pak už nebudou muset vůbec prožívat své mnohem méně atraktivně provedené životní příběhy.

Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

Test celoročních pneumatik | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.