Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

KABÁT: Nebezpečné filé a špatné detektivky. Může být český seriálový kapr alternativou hollywoodského lososa?

Martin Myšička | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Myšička | foto: Česká televize

PRAHA O dokumentu Seaspiracy: Pravá tvář udržitelného rybolovu už jsme už podrobněji psali. Uvádí jej Netflix a jeho autor Ali Tabrizi provokativně, možná i hystericky, ale nikoliv bez argumentů vybízí lidstvo: přestaňte jíst mořské ryby, jinak je s oceány (a s celou planetou) ámen. Jak je to ale ve světě seriálů?

Samozřejmě ta výzva míří zejména k nám suchozemcům, jejichž výživu Prozřetelnost neměla primárně na mysli, když tvořila tuňáka. Co s tím? Máme si jen proto, že jsme se narodili v české kotlině, odpírat stravu, kterou (kromě toho, že dobře chutná) nám zdravotní poradci důrazně doporučují? A má sedm miliard lidí právo dát si dvakrát týdně mořskou rybu?

Boží mlýny
Jiří Lábus

Dostupné odpovědi jsou pravděpodobně vesměs bolestivé. Nejde jen o oceán, ale o celý koncept planety jako bezedné univerzální spižírny a zdroje požitků. Optimistická víra, že kdesi kdosi erudovaný a odpovědný (nebo rovnou nějaká nadpřirozená síla) hlídá, aby se to všechno nepřepísklo, bohužel dostává čím dál citelnější trhliny.

Není proto vyloučené, že ze současného globálního člověka, zvyklého kdykoliv cestovat na druhý konec světa nebo si odtamtud nechat vozit potraviny, se nuceně stane zase člověk lokální, který bude svou planetární expanzi realizovat třeba jen v online prostředí. 

Tam funguje i zmiňovaný Netflix, který je ovšem symbolem další sady znepokojivých otázek souvisejících s globalizací. Spíše než drancování globálních zdrojů (i když provoz serverů nebo výroba atraktivního obsahu také nejsou nic ekologicky neutrálního) tu jde o přežití lokální produkce.

Konzument filmů, a co teprv seriálů, má jen určitou kapacitu. Věnuje svůj čas v budoucnu raději čím dál bohatší produkci globální „superligy“, nebo se raději bude trápit u českých detektivek? A která varianta je vlastně bohulibější? V ideálním světě ta třetí, v níž bude česká tvorba s tou globální kvalitou srovnatelná a kapr bude plnohodnotnou alternativou lososa.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...