1. června 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kafka Band pokřtí v pražské Arše album Zámek. Představí i nový klip

Kafka Band | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kafka Band | foto: Supraphon

Album Das Schloss/Zámek, které vzniklo jako soundtrack ke komiksové adaptaci Kafkova románu Zámek od Jaromíra 99 a amerického scenaristy Davida Z. Mairowitze, pokřtí kapela Kafka Band na koncertě v pražském Divadle Archa 2. června.

Skupina, v níž se sešli Jaroslav Rudiš, Jaromír 99, Dušan Neuwerth, a.m. almela, Jiří Hradil, Zdeněk Jurčík a Tomáš Neuwerth, symbolicky nahrávku představí v rodném Kafkově městě den před výročím 90 let spisovatelova úmrtí. Jako předkapela vystoupí Lesní zvěř.

O dalších akcích konaných k výročí úmrtí F. Kafky čtěte zde:

"Na koncertě, jehož atmosféru budou dotvářet působivé černobílé ilustrace Jaromíra 99, návštěvníci v premiéře uslyší také tři nové písně, jež vznikly na motivy Kafkových povídek Proměna, Stromy a Děti na silnici," řekl Lukáš Kadeřábek z vydavatelství Supraphon. Kapela dále v premiéře promítne nový klip ke skladbě Grab/Hrob, jehož autorem je Noro Držiak, který se jako hlavní animátor podílel na filmu Alois Nebel podle stejnojmenného komiksu Jaromíra 99 a Jaroslava Rudiše.

Na Zámku jsem pracoval šest měsíců, říká Jaromír 99

Ojedinělý literárně-hudební projekt Kafka Band vydal album Das Schloss/Zámek letos v únoru. Předcházela mu nabídka pro výtvarníka Jaromíra Švejdíka alias Jaromíra 99 z jednoho londýnského nakladatelství, aby se podílel na adaptaci Zámku. "Začal jsem kreslit a na Zámku jsem pracoval šest měsíců. No a když něco takhle dělám, většinou u toho mám kytaru. Tak jsem si začal některé pasáže i přehrávat. Takhle vznikla první představa hudby. Pak komiks vyšel a z Německa přišla nabídka na výstavu K: KafKa v KomiKsu. Přišel i dotaz na nějakou hudbu, která by doprovodila vernisáž. S Dušanem Neuwerthem jsme toho na vernisážích odehráli už dost, tak jsem si řekl: proč ne?" popsal vznik projektu Kafka Band Jaromír 99.

Rozhovor s Jaromírem 99

Jaromír 99 a Neuwerth dále přizvali ke spolupráci spisovatele Jaroslava Rudiše skvěle ovládajícího němčinu. Z německé strany ještě přišlo přání, aby natočili klip, jakousi úvodní píseň k výstavě. "Pozvali jsme kamarády z našich kapel a sedli jsme si do studia. Takhle vznikl základ Kafka Bandu. No a když jsme tuhle partu vytvořili, začali jsme zkoušet - a za pár dní jsme vytvořili základ repertoáru. Viděli jsme potenciál i smysl věci a pokračovali jsme dál. Takhle vznikl Kafka Band. Od té doby jede jako neřízená střela," sdělil Jaromír 99.

Kafka Band pokřtí album Das Schloss v Divadle Archa.

Kafka Band: Das Schloss

Kafka Band vystupuje zejména v zahraničí, velmi dobře je přijímán hlavně v Německu. "Spojení vypravěče v němčině a české vesnické kapely je srozumitelné a lidé je berou. Zvýrazňuje symboliku Kafkova románu a podtrhuje některé věci víc, než kdybychom vystupovali jenom v jednom jazyce. Kromě toho jsou Němci stejní jako my, možná jen s trochu důslednějším uvažováním. Žijeme ale stejné příběhy. V Německu se cítíme jako doma, a to dokonce i v hospodách. Strach z Němců, ten blok, který někteří Češi mají, je úplně zbytečný," podotkl Jaromír 99.

Vedle Kafka Bandu se výročí Kafkovi smrti připomíná i na dvojvýstavě K: KaFka v KomiKsu/Proces 2014. Originál a proměna v pražské Galerii Staroměstské radnice, která potrvá do 30. června.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ NA STAVBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj
nabízený plat: 27 000 - 30 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz