15. března 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kampaň se vymstila. Johanssonová ,ukradla‘ roli asijským herečkám, říkají fanoušci

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 9Diskuse
Snímek Ghost In The Shell. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Ghost In The Shell. | foto: CinemArt

LOS ANGELES / PRAHA Sci-fi snímek Ghost in The Shell je natočen podle japonské komiksové předlohy. Hlavní hrdinka Major (Scarlett Johanssonová) se představila v reklamním videu „Já jsem Major.“ Právě tato kampaň, kdy na webových stránkách fanoušci také dostali možnost sdělit, čím jsou, se ostře obrátila proti tvůrcům.

Major je robotická žena smrtící kyborg. Jejím úkolem je vypořádat se s nejhoršími kriminálníky a teroristy. Nečeká ovšem, že její nejsilnější nepřítel nebojuje zrovna fér - je to hacker. Major musí situaci vyřešit dříve, než se hackerovi podaří zničit veškerý pokrok v kybernetice za poslední léta. Autorem komiksové předlohy je Masamune Shirow.

Trailer „I Am Major“ představuje v detailu hlavní hrdinku. Popisuje vše, čím se Major cítí být. Stejnou možnost chtěli dát tvůrci i fanouškům. Na webové stránce www.IAmMajor.me mohou nahrát svou fotku a k ní dopsat, čím jsou (I am...). Originální reklamní kampaň ale lidé využili pro své pobavení a pro boj s whitewashingem - praktikou dosazování bílých herců do rolí osob jiné rasy nebo etnického pozadí.

„Já jsem ta, která tě měla hrát,“ píše se na fotce japonské herečky, který paroduje fakt, že hrdinku filmu podle japonského komiksu hraje Scarlett Johanssonová. „Nejsem Japonka,“ hlásí další fotka, tentokrát už se Scarlett samotnou. „Antikampaň“ se rychle šíří internetem.

Herec Finn Jones, který ztvárnil hlavní roli v marvelovském seriálu Iron Fist, se potýkal se stejným problémem. Iron Fist by měl být hrdinou s asijskými kořeny a na sociální síti Twitter se proti Jonesovi spustila začátkem března kampaň. Ten si v reakci na to na několik dní twitter úplně zablokoval.

Snímek Ghost In The Shell má v České republice premiéru 30. března.

Snímek Ghost In The Shell.
Snímek Ghost In The Shell.
  • 9Diskuse

Najdete na Lidovky.cz