20. listopadu 2017 9:04, aktualizováno  11:54 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kapela Chinaski se rozpadla, opouštějí ji čtyři členové

Chinaski (zleva Štěpán Škoch, Ondřej Škoch, František Táborský, Ota Petřina, Michal Malátný a Petr Kužvart) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chinaski (zleva Štěpán Škoch, Ondřej Škoch, František Táborský, Ota Petřina, Michal Malátný a Petr Kužvart) | foto: BrainZone

PRAHA Kapela Chinaski se rozpadla. Opouštějí ji čtyři členové, zůstávají zpěvák Michal Malátný a kytarista František Táborský. Stávající sestava dohraje domluvené letošní akce. Oznámili to Malátný a Táborský na facebookové stránce kapely, na informaci upozornil server Blesk.cz. Kapelu založili v roce 1987 pod názvem Starý hrady Malátný a již zesnulý Pavel Grohman.

Kapelu nyní opouštějí trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán Škoch, baskytarista Ondřej Škoch a bubeník Ota Petřina. Podle vyjádření zbylých dvou členů skupina ztratila „vnitřní chemii“. „V určitých ohledech jsme se zacyklili, hudebně vidíme věci odlišně a nepřišli jsme na to, jak se z těch našich kruhů vymotat,“ sdělili.

„Nerozcházíme se ve zlém. Jen jsme si uvědomili, že teď potřebujeme kapelu dělat jinak a chceme to zkusit zažít ještě jednou s novými lidmi,“ oznámili Malátný a Táborský. „To neznamená, že bychom měnili styl, nebo vás připravili o vaše oblíbené písničky,“ doplnili.

František Táborský a Michal Malátný

František Táborský a Michal Malátný ve skupině zůstávají.

Od 1. ledna bude mít kapela nového baskytaristu, bubeníka a pianistu. „Ještě nevím, jestli budeme hrát s dechy,“ uvedl pro TV Prima Malátný. Táborský a Malátný již mají jasno, kam se kapela posune. „Více se dozvíte už po novém roce a na klubovém turné, které chystáme na jaro,“ oznámili.

Odcházející členové kapely mají další hudební aktivity. Například Ondřej Škoch vydal již tři nahrávky, na kterých představuje zhudebněné básně francouzské básnířky Suzanne Renaudové. Bubeník Ota Petřina je pod jménem Marpo jedním z nejznámějších českých rapperů.

V dosavadním složení dohraje Chinaski ještě domluvené akce do konce tohoto roku. Posledním veřejným koncertem, na němž uvidí lidé ještě i odcházející čtyři členy kapely, bude 18. prosince v Brně.

Michal Malátný
Chinaski při listopadovém koncertu v O2 aréně.

Není to poprvé, co se v Chinaski mění členové skupiny

Zpěvák a kytarista Malátný je od roku 2008 po tragické smrti bubeníka Pavla Grohmana jediným zakládajícím členem Chinaski. Kapelu založili v roce 1987 pod názvem Starý hrady. Vystřídalo se v ní mnoho hudebníků. Táborský se stal sólovým kytaristou v roce 1996, před ním na kytaru v Chinaski hrál mimo jiné Robert Jína. Členem kapely v jejích začátcích byl i zpěvák a saxofonista Petr Rajchert a muzikanti se často střídali na postu baskytaristy, kde před Ondřejem Škochem působili Jiří Seydler, Adam Stivín a Marcela Chmelířová. 

V počtu hitů zůstávají českou jedničkou

Poprocková skupina Chinaski, dvojnásobně oceněná cenou Anděl udělovanou Akademií populární hudby, patří ke komerčně nejúspěšnějším formacím. Za prodej svých nahrávek získali několik zlatých desek. Více než desetitisícový prodej alba Rockfield z roku 2014 jim vynesl platinovou desku. Co do počtu rozhlasových hitů jsou Chinaski v posledních letech mezi skupinami českou jedničkou.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz