Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kapela Zrní slaví patnáctiny. Vyvrcholí vánočním turné s tibetským muzikantem

Kapela Zrní | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapela Zrní | foto: Aleš Foff

Hostem předvánočního turné kapely Zrní bude tibetský exilový hudebník Loten Namling. Česko-tibetské turné 2016 začne 6. prosince v Olomouci a skončí 12. a 13. prosince v Praze. Sedmi koncerty kapela také oslaví své 15. narozeniny. Před každým koncertem budou provozovat busking, tedy pouliční hraní, kterým vzdávají hold těmto muzikantům, ze kterých sami vzešli.

Skupina se stala první kapelou projektu Hrajem tibetsky, který organizuje nezisková organizace Brontosauři v Himalájích. Ta staví školu v Malém Tibetu a chce každý rok pozvat jednoho tibetského umělce, aby představil svou tvorbu na koncertech českých kapel, a tím se posílilo vzájemné povědomí o životě Čechů a Tibeťanů. První ročník startuje právě s kapelou Zrní, která je patronem organizace.

„Zajímá nás téma Tibetu a obecně lidská práva,“ říká zpěvák kapely Honza Unger. „Rádi využijeme popularity a vlivu, který máme, k tomu, abychom tomuhle krásnýmu projektu pomohli.“ Kapela už letos vyjádřila podporu Tibeťanům hudební účastí na protestech před čínskou ambasádou a při demonstraci při příjezdu čínského prezidenta do České republiky.

Tibetský hudebník Loten Namling vystoupí na turné kapely sólově, na pražských koncertech pak se svou hudební skupinou Porok Karpo, kterou sestavil ze švýcarských hudebníků.

Kapela Zrní se inspiruje přírodou a jejími principy, krajinou, lidovou hudbou, zároveň ale také elektronickou dobou. Od roku 2001 hraje ve stejném složení. Debutové album Voní vydala skupina v roce 2009. Jsou držiteli ceny Anděl za Objev roku 2012, spolupracovali s taneční skupinou VerTeDance na představení Kolik Váží Vaše Touha, které získalo ocenění Taneční inscenace roku 2012.

Zvláštní název kapely vznikl při cestách jejích členů z Kladna do Prahy, kde se věnovali pouličnímu hraní. „Jednou jsme si stopnuli traktor s valníkem plným zrní. Lehli jsme si do něho a bylo nám tak dobře, že z toho vzniklo jméno kapely,“ uvedl před časem její člen Jan Fišer.

Loten Namling je zpěvák tradiční tibetské hudby, který jí přetváří do moderní podoby. Žije ve Švýcarsku, které považuje za lepší základnu k aktivitám na upozorňování na tibetské otázky, než když žil v indickém exilu. Švýcarské veřejnosti se zapsal do povědomí, když se vydal pěšky z Bernu do Ženevy a za sebou táhl vlastnoručně vyrobenou rakev znázorňující „umírající“ tibetskou kulturu. Tím inspiroval režiséra Dodo Hunzikera k natočení dokumentárního filmuTibetský bojovník (Tibetan Warrior, 2015).

V posledních letech proniká jeho hudba i do Tibetu a těší se tam velké popularitě. To považuje za největší zadostiučinění svého života.

Kapela Zrní
Zrní - z natáčení a stříhání klipu Lazar.
,

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?
Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?

Stále přemýšlíte nad tím, jestli si k pračce pořídit i sušičku? Připravili jsme pro vás souhrn recenzí a článků, které vám v rozhodování pomohou.