Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Karel Gott: Nebylo mu srdce zastaveno? Ať mu postaví pomník

Michael Jackson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michael Jackson | foto: ČTK

PRAHA ANKETA Co říkají lidé z českého hudebního showbusinessu na smrt Michaela Jacksona? Lidovky.cz provedly malý průzkum.

Karel GottKarel Gott - zpěvák
O jeho smrti nevím nic, jen, že se mu zastavilo srdce nebo mu bylo zastaveno? To víte, že mě leccos napadá. Po Marylin Monroe, Jamesi Deanovi, Johnu Lennonovi , Jimi Hendrixovi nebo Janis Joplin - člověka přepadají všelijaké myšlenky.

Zastavilo se mu srdce, a přitom připravuje padesát koncertů. Padesát koncertů! Jaký tým to musí chystat, jaké obrovské náklady se do té přípravy musí vložit, a najednou tohle. Jediné štěstí, pokud na Jacksonově smrti vůbec lze najít něco pozitivního, je to, že jej zastihla ve chvíli, kdy se připravoval na obrovský comeback, nikoli jako chátrajícího, odepsaného člověka, ale v tvůrčím vzmachu. Což je pro obraz o něm to nejlepší. Už je očištěn, všechno se zdá být v pořádku a chystá se na návrat.

Pokud jde o Michaela Jacksona kumštýře, hlavně se mi líbily jeho klipy. V nich byla úplná revoluce. Za prvé byly perfektní a na tu dobu závratně překvapivé a převratné, za druhé byly nákladné. Pohybově neměl konkurenci. Samozřejmě šlo i o dokonalou souhru celého týmu, provedení nebylo jenom na něm, když celý tým klape a zařezává, vede to k historicky úplně novému formátu zpěvákova klipu a vystupování…

To,co předváděl, bylo neuvěřitelné. Trošku mi to jeho I Love You All, nešlo dohomady s tím, jak se pohyboval velice mužně sexy…., ale to není podstatné. Jisté je, že v historii popu byl naprostou výjimkou. Měli by mu postavit pomník. Byl to opravdu megakrál popu. Jako byl Elvis králem rokenrolu nebo Sinatra králem swingu.

Tonya GravesTonya Graves - zpěvačka kapely Monkey Business
Je to velice smutné. Hudba Michaela Jacksona měla na můj život stejně velký vliv jako na ostatní lidi po celém světě. Měla jsem ráda jeho i skupinu The Jackson 5.


Roman Holý ze skupiny Monkey Business.Roman Holý - zpěvák, skladatel, producent, frontman skupiny J.A.R.
Já jsem se to dozvěděl v půl druhé v noci od kamaráda z Ameriky. Jsem z toho velice smutný, protože s muzikou Michaela Jacksona jsem žil od roku 1978, kdy jsem sledoval každou jeho novou desku, každý jeho singl. Pro mě to byl jeden z největších muzikantů v historii hudby. Je mi to strašně líto, neměl to v životě jednoduché, proto byl tak výrazný. Vybralo si to velice krutou daň, protože to poslední období měl mimořádně nešťastné. Zanechal po sobě však takové skvosty, že jeho působení na hudební scéně mělo veliký smysl. Na dlouhá léta dopředu nevidím žádného jeho relevantního nástupce, co se týče kreativity.

Helena VondráčkováHelena Vondráčková - zpěvačka
Je to velmi smutná zpráva. Michael Jackson byl velká osobnost, geniální showman, mistr videoklipu, který v hudebním světě otevřel zcela nový styl. Pro celou hudební branži je to obrovská ztráta.

Michal DavidMichal David - zpěvák, skladatel, hudební podnikatel
Byl to jeden z mých vzorů. Odchod takového diskotékového velikána je obrovská škoda. Za prvé, protože to byla taková legenda. Za druhé, protože byl mladý. Mohl tu ještě nějakou dobu být. Těšil jsem se na jeho turné, které připravoval a kam jsem se chystal.

Richard KrajčoRichard Krajčo - herec a zpěvák skupiny Kryštof
V pubertě, kdy mě ovlivňovala hudba, nebyl zrovna můj favorit, spíše naopak. Postupem času, když jsem sám začal hudbu dělat a vnímat ji trochu jinak, tak jsem se k němu dopracoval. V té době to byl opravdu král popu a nahrál písně, které už nikdo nepřekoná, tak jako to udělal třeba Elvis. Je to trochu překvapení. Já jsem si po té době, kdy se mu moc nedařilo, říkal, že by mu konečně ty koncerty mohly vyjít a že by ho to mohlo vrátit zpátky. Když jsem tu zprávu večer objevil, tak jsem si říkal, že je to nějaký fór. Pak mě na konci napadlo, že už toho má fakt dost. Jak se to říkalo o Elvisovi, že se někam zdejchnul a že bude chtít mít klid, ale asi to tak bohužel není.

Petr JandaPetr Janda - zpěvák, skladatel, frontman skupiny Olympic
Pro mě je to docela rána, protože to byl asi jediný popový zpěvák, kterého jsem obdivoval. Pořád jsem se těšil na něco nového, protože jeho písničky a hlavně videoklipy byly naprosto skvělé a nedostižné. Takže to beru jako velikou ráno pro pop music.

Jan P. MuchowJan P. Muchow - hudební skladatel a producent
Já jsem k němu nikdy neměl nějaký hluboký vztah. Hrozně se mi však líbily jeho věci z Thrilleru. Některý jeho věci byly opravdu hodně dobrý. Jackson měl okolo sebe vždycky dobrý tým lidí, se kterými pracoval. Dělali poměrně pokrokový věci pro pop, do té doby poměrně nestravitelný. V tomhle to bylo vždycky zajímavé.

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Fiala politiku dělat neumí a důsledky jsou tragické, hodnotí Klaus dnešní ODS

Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za deset dní oslaví ODS třicáté výročí svého vzniku. MF DNES požádala jejího zakladatele Václava Klause, aby...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!