Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Karlovarský festival ocení Jiřinu Bohdalovou a promítne film Ucho

Prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška s letošním plakátem, který... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident karlovarského festivalu Jiří Bartoška s letošním plakátem, který... | foto: ČTK

PRAHA Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary převezme na 51. ročníku této přehlídky, která se bude konat od 1. do 9. července, Jiřina Bohdalová. Herečka oslaví začátkem května pětaosmdesátiny. Při této příležitosti bude uveden jeden ze zásadních snímků české kinematografie, drama Ucho režiséra Karla Kachyni.

Jiřina Bohdalová má na kontě 84 celovečerních filmů. Přibližně stejný počet rolí ztvárnila v televizních snímcích a seriálech.

Tradice znělek s významnými osobnostmi bude pokračovat připomenutím dalšího domácího jubilanta Zdeňka Svěráka. Natáčení se ujme režisér Ivan Zachariáš. Scenárista, autor divadelních her, spisovatel, herec a textař Svěrák převzal Cenu prezidenta předloni.

Festivalový plakát navrhlo opět Studio Najbrt, pracovala na něm grafička Zuzana Lednická, fotograf Václav Jirásek a Aleš Najbrt. Ten plakát charakterizoval jako „antiselfie“, inspirovaný fotografiemi paprazziů.

Restaurované Intimní osvětlení

Karlovarský festival naváže na tradici minulých let a představí světovou premiéru dalšího digitálně restaurovaného skvostu české kinematografie. Půjde o hořkou komedii Intimní osvětlení, celovečerní debut režiséra Ivana Passera z poloviny 60. let. Film digitalizují Nadace české bijáky a Státní fond kinematografie. Po technické stránce se úpravy ujalo české studio UPP a zvukové studio Soundsquare. Odborníci dílo řadí mezi desítku nejlepších domácích titulů všech dob. Devadesátiletý Passer je držitelem Křišťálového glóbu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii z roku 2008 a projekce se zúčastní.

Jubilejní 50. ročník festivalu přilákal loni do lázeňského města rekordní počet 12.857 akreditovaných. Prodalo se 135.105 vstupenek, což bylo nejvíc v historii. Uskutečnilo se 488 projekcí 226 filmů.

Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová ve filmu Ucho (1970)

Radoslav Brzobohatý a Jiřina Bohdalová ve filmu Ucho (1970)

Dobrou zprávou pro festival podle Bartošky je, že by hotel Thermal měl zůstat ve vlastnictví státu. „Věříme, že tento návrh ministerstva financí vláda podpoří. V první etapě rekonstrukce má být proinvestováno 300 milionů korun, pracovat by se začalo v roce 2017,“ řekl.

Podle uměleckého ředitele Karla Ocha zahrne program osm filmů z posledních pěti let současné generace talentovaných mexických režisérek. Naváže tak na sekci zaměřenou před lety na filmařky z Ruska. Jedna z poct bude patřit tvorbě vizionáře a prvního nezávislého tvůrce v americkém filmu Otto Premingera (1905-1986). Tento rakousko-uherský rodák, který se přes Atlantik vydal v roce 1935, prolomil řadu tabuizovaných témat a ovlivnil vývoj amerického filmového průmyslu.

Festival nabídne podruhé sekci První podání, kterou pořádá s organizací European Film Promotion. Z nominací bylo vybráno deset studentů režie z desítky zemí, kteří představí své filmy a setkají se s experty filmového průmyslu. Podle Ocha patřil loňský ročník k nejvíce viditelným akcím v zahraničí. „Po světové premiéře ve Varech navštívil režisér Ondřej Hudeček s bakalářským filmem Furiant řadu festivalů, mimo jiné Toronto a Sundance, kde získal cenu za režii,“ podotkl.

Partnerem nové sekce Lidé odvedle je projekt Chodící lidé, oficiální neziskový partner festivalu - Nadace Sirius. Uvede přehlídku filmů s tematikou hendikepovaných lidí, speciálně orientovanou na vozíčkáře. Novinkou programu budou mimořádné projekce tří letos oceněných filmů 10. července ve Velkém sále hotelu Thermal.

Karlovarský festival i letos vytvoří platformu pro filmové profesionály i začínající a etablované filmaře. Film Industry Pool bude otevřen v prostorách bývalé kavárny nad bazénem hotelu Thermal.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...