16. března 2018 14:22, aktualizováno  16:44 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Karlovarský filmový festival má problém, přišel o spolupráci s ČEZ a chybí mu 15 milionů

Festival v Karlových Varech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Festival v Karlových Varech | foto:  František Vlček, Lidové noviny

Karlovy Vary Generální partner Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary, energetická společnost ČEZ, po 16 letech ukončila spolupráci s festivalem. Spolupráce byla ukončena před začátkem letošního ročníku, který se koná od 29. června do 7. července. Festivalu tak schází 15 milionů korun, které se bude snažit sehnat.

“Ano, po dlouhých 16 letech, kdy jsme s organizátory festivalu prožívali úspěchy i trable, jsme se rozhodli spolupráci ukončit. Rozhodnutí nebylo jednoduché, ale neutěšená situace na energetických trzích nás musí vést k úsporným opatřením. Právě úspory jsou jediným důvodem k ukončení spolupráce. V předchozích letech jsme již razantně snížili naše sponzorské aktivity a v tomto musíme pokračovat,“ uvedl pro server Lidovky.cz mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

Ve výčtu ukončených spoluprací zmínil sponzoring sportovních hal – ČEZ Arén v Ostravě, Pardubicích, Plzni. ČEZ podle mluvčího také snížil svoji podporu Českému olympijskému týmu, atletům a omezil desítky menších aktivit.

K situaci se vyjádřil v tiskovém prohlášení také prezident festivalu Jiří Bartoška. „Ukončení smlouvy ze strany generálního partnera pouhé čtyři měsíce před začátkem 53. ročníku pro nás jako organizátory představuje komplikaci především z časového hlediska,“ uvedl Bartoška. „Věříme však, že najdeme způsob, jak tuto situaci zvládnout,“ dodal prezident festivalu.

Festival celou věc podle něj řešil od loňského září, kdy měl ČEZ potvrdit spolupráci na další rok, dosavadní smlouva mezi MFF a ČEZ totiž platila do roku 2018. „Ale pořád nebyl schválen rozpočet ČEZ, tak se to oddalovalo a pořád jsme doufali. A dopadlo to tak, že koncem února nám oznámili, že spolupracovat nebudou,“ uvedl a dodal: „Možná ten odhad společnosti ČEZ mohl být dřív a my bychom byli v jiné situaci.“ Podle Bartošky jaro na takové oznámení není zrovna ideální čas i z jiného důvodu. „Společnosti vesměs budují své finanční plány na podzim před koncem roku,“ uvedl pro server iDnes.cz.

Kritika Zemana? Bez komentáře

Bartoška současně nechtěl spekulovat o tom, že by na ukončení spolupráce ze strany ČEZ mohlo mít vliv to, že někteří filmaři kritizovali prezidenta Miloše Zemana, který má blízko k řediteli firmy Danielu Benešovi, jenž ho podpořil i při prezidentské volbě. „Nerad bych spekuloval o této situaci,“ prohlásil Bartoška.

Festivalu podle něj po skončení spolupráce ze strany ČEZ schází 15 milionů korun, které se bude snažit sehnat. Bude se mimo jiné snažit sehnat více partnerů, generálního partnera, jehož pozice podle smlouvy obnáší pro festival 20 milionů korun, se jim vzhledem ke krátkému času zřejmě nepodaří najít, řekl Bartoška. Rozpočet festivalu je podle něj plus minus 130 milionů.

Letošní ročník by neměl být v ohrožení

53. ročník festivalu by tento krok společnosti ČEZ neměl ohrozit. „Momentálně hledáme řešení této situace. Můžeme ale všechny ujistit, že se letošní ročník filmového festivalu bude konat. Konkrétnější věci k financování zatím nemůžeme sdělovat,“ řekla pro Lidovky.cz mluvčí MFF Uljana Donátová.

Skupina ČEZ spolupracovala s MFF Karlovy Vary na pozici generálního partnera od roku 2002.

ČEZ zvýšil za tři čtvrtletí loňského roku meziročně čistý zisk o 13 procent na 16,6 miliardy korun. Provozní výnosy vzrostly o procento na 146,7 miliardy. Výsledky za samotné 3. čtvrtletí ale zaostaly za odhady analytiků. Hlavními důvody podle nich byly nižší ceny elektřiny a vyšší náklady na emisní povolenky.

Letos v únoru ČEZ podepsal smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv tamní firmě Inercom. Česká skupina zahájila předloni proti bulharské vládě mezinárodní arbitráž kvůli zásahům tamních institucí, které podle ČEZ poškodily podnikání skupiny.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, jenž prostřednictvím ministerstva financí drží asi 70 procent akcií.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...