Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 3 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Karlovarský filmový festival se kvůli pandemii přesouvá na srpen

Ředitel festivalu Jiří Bartoška.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel festivalu Jiří Bartoška. | foto: MAFRA

KARLOVY VARY Letošní 55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary se uskuteční od 20. do 28. srpna. Pořadatelé to dnes uvedli v tiskové zprávě. Z tradičního termínu na přelomu června a července akci přesunuli s ohledem na situaci související s vývojem pandemie koronaviru. Loni festival nahradila v termínu akce čtyřdenní přehlídka filmů v českých kinech napříč republikou, zamýšlený podzimní překlenovací přehlídka se navzdory plánům neuskutečnila vůbec.

„Jsme přesvědčeni, že posun o sedm týdnů nám nabídne lepší možnost uspořádat tuto kulturní akci tak, aby svým rozsahem byla co nejbližší podobě, na jakou jsou naši diváci a návštěvníci zvyklí,“ uvedli pořadatelé.

Režisérka Olga Sommerová s Křišťálovým glóbem. Ovládla Diváckou cenu deníku...
Moderátor Marek Eben.

„Doufáme, že v průběhu následujících měsíců dojde k významnému rozšíření vakcinace a díky tomu zvládnutí pandemické situace, tak aby bylo možné uspořádat karlovarský festival v maximálně bezpečné formě pro jeho hosty a návštěvníky. Jsme pochopitelně připraveni dodržet všechna platná opatření,“ uvedl prezident festivalu Jiří Bartoška.

Primátorka Karlových Varů Andrea Pfeffer Ferklová (ANO) přivítala, že pořadatelé stále s letošním ročníkem počítají. „Důležité je, že festival vůbec proběhne. Jestli ho posouvají z důvodu toho, že by v kinech mohlo být více osob, tak je to jen dobře. Nám to samozřejmě zasáhne do Karlovarského kulturního léta, ale zkusíme se s tím poprat, že kulturní léto posuneme o něco dopředu,“ řekla dnes Pfeffer Ferklová ČTK.

Vary v minulých letech přispívaly festivalu osmi miliony korun. Letos ale bude podpora nižší, jen čtyřmilionová. Je to i vzhledem k opatřením kvůli koronaviru a propadu v rozpočtu. Upozorňovali jsme na to pořadatele už na sklonku roku, že budeme moci letos uvolnit méně, řekla.

Festival dříve hospodařil s ročním rozpočtem asi 130 milionů korun. Při posledním řádném ročníku v roce 2019 ke státní dotaci 30 milionů z veřejných zdrojů dostal ještě po osmi milionech od kraje a města. Loni město dalo festivalu 2,5 milionu korun a kraj 1,5 milionu korun.

„Posun 55. ročníku neznamená dlouhodobou změnu termínu konání karlovarského festivalu a věříme, že 56. festivalový ročník proběhne již v tradičním čase, tedy od 1. do 9. července 2022,“ doplnil Bartoška.

Výkonný ředitel festivalu Kryštof Mucha dnes Radiožurnálu řekl, že velkou neznámou jsou diváci a hvězdy festivalu. „Když si představíme, že bychom zvali někoho sem do země, která je nejhorší na světě, co se týká covidu, tak sem nikdo nepojede. Doufám, že se situace změní a budeme moci v létě někoho aspoň z evropských významných hostů pozvat,“ řekl. Nikoho však zatím podle něj pořadatelé nepozvali.

Pandemie koronaviru poznamenala již plánování i konání loňského ročníku festivalu, který měl nést číslo 55. Pořadatelé připravili přehlídku Tady Vary, při níž se v červenci v 96 kinosálech po celém Česku promítlo 16 filmů, které zhlédlo téměř 37.000 diváků. Organizátoři chtěli ještě na podzim uspořádat mimořádný festival 541?2 MFF Karlovy Vary, který měl být překlenovací akcí mezi loňským a zamýšleným letošním ročníkem. Nakonec se kvůli další vlně pandemie ani tento neuskutečnil.

Koncem února festival oznámil vstup strategického investora, skupiny Rockaway Capital.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?
Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?

Stále přemýšlíte nad tím, jestli si k pračce pořídit i sušičku? Připravili jsme pro vás souhrn recenzí a článků, které vám v rozhodování pomohou.