13. června 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Každou minutou blíž smrti. Brity oceňovaná výstava Hynka Martince míří do Čech

Hynek Martinec - Speak the Truth Even Your Voice Shakes. 2013. Olej na plátně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hynek Martinec - Speak the Truth Even Your Voice Shakes. 2013. Olej na plátně. | foto: Parafin Gallery

Hynek Martinec, český umělec žijící v Anglii, slaví úspěch s výstavou svých děl nazvanou Zrození tragédie. Tu ocenil renomovaný umělecký sloupkař deníku The Guardian. Od listopadu bude Zrození tragédie k vidění ve Šternberském paláci.

Variace na barokní a renesanční obrazy technikou hyperrealistické malby. Hynka Martince ve svém sloupku Art Weekly ocenil britský expert na umění Johnatan Jones. Zrození tragédie zařadil mezi pět nejdůležitějších uměleckých výstav týdne. Do jedenáctého července jsou Martincovy obrazy k vidění v londýnské galerii Parafin. V listopadu se v režii Národní galerie přesune do Šternberského paláce na Hradčanském náměstí.

Hynek Martinec - Experience of Being Alive. 2014. Olej na plátně.
Hynek Martinec - Every Minute You Are Closer to Death. 2013. Olej na plátně.


Martinec ve svém díle reaguje i na současné trendy. Takovým případem je i jeho malba nazvaná Brexit na které je zachycena křišťálová slza a kost. „Tahle kost, která je potažmo namalovaná z pěny, je pro mě symbolem Spojeného království. Kolem je moře a ta část, která se třpytí, je symbolem imigrantů, kteří do Anglie přišli a chtějí pozitivně obohacovat tuto kulturu,“ řekl v pondělí Martinec pro Českou televizi.

HYNEK MARTINEC

Narozen v Broumově, 1980

Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze. Proslavil se hlavně svou fotorealistickou malbou. Od roku 2005 žije v zahraničí. V roce 2007 dostal cenu pro mladého umělce udělovanou britskou National Portrait Gallery. Jeho díla najdeme v pražské Národní galerii, Britském muzeu v Londýně i v mnoha soukromých sbírkách.

Najdete na Lidovky.cz