22. května 2017 8:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kdo nemá Filipa, tak může být alespoň s ním. V komedii se představí Ondřej Ruml

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Inscenace Jak je důležité býti (s) Filipem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inscenace Jak je důležité býti (s) Filipem. | foto: Indigo Company

PRAHA Kromě své hudební kariéry září zpěvák a muzikant Ondřej Ruml i na divadelních prknech. V nejbližší době ho diváci mohou vidět v roli Algernona v inscenaci Jak je důležité být (s) Filipem, kde mu zdatně sekundují Radek Zima, Lilian Sarah Fischerová, Jana Trojanová, Simona Vrbická, Stanislava Jachnická či Dana Morávková. Hru Oscara Wilda nastudovala divadelní společnost Indigo Company, která je stálým hostem Divadla pod Palmovkou.

Komedie vypráví příběh lidí, kteří jsou typickými karikovanými produkty londýnské viktoriánské společnosti a zároveň se této teatrální skupině plné pozérů vysmívají. Ze dvou bezstarostných mladíků se stávají zamilovaní muži svolní i ke svatbě a ze dvou cílevědomých pragmatických dívek romanticky žvatlající bytosti. Vše je komplikováno společenskými konvencemi, finančními poměry...a tím, že každá žena chce a musí milovat muže jménem Filip.

Inscenace Jak je důležité býti (s) Filipem.

Inscenace Jak je důležité býti (s) Filipem.

Ryze britskou studii žen, mužů, vztahů a stereotypů, kterým dobrovolně a s úsměvem podléháme, nastudovala s Indigo Company režisérka Hana Marvanová. „Zásadní téma hry je povrchnost. Wilde tvořil a žil v dandyovské Anglii, která se vyznačovala snahou a potřebou dělat se krásnější a umět se prezentovat. Nebylo ani tolik důležité, co člověk umí, ale jak dokáže věci zformulovat, a jak u toho dokáže vypadat. V tom vidím pojítko s dnešní dobou. V naší inscenaci zachováváme ducha Anglie tak, jak je to potřeba, aby ten humor vůbec fungoval, ale posunuli jsme to směrem k hipsterství, které vlastně také znamená snahu nějak vypadat, nějak se vyčlenit, splňovat určitý ideál,“ říká mladá talentovaná režisérka k pojetí inscenace.

Jak je důležité býti (s) Filipem

Autor: Oscar Wilde

Překlad: tým překladatelů pod vedením Zuzany Šťastné

Režie: Hana Marvanová

Dramaturgie: Jakub Liška, Karolina Ondrová

Výprava: Anna Chrtková

Hudba: Robin Schenk

Pohybová spolupráce: Ondřej Jiráček

Hrají:

Jack Worthing: Radek Zima

Algernon Moncrieff: Ondřej Ruml/ Michael Vykus

Gvendolína Fairfaxová: Lilian Sarah Fischerová

Cecílie Cardewová: Jana Trojanová

Augusta Bracknellová: Simona Vrbická

Slečna Prismová: Stanislava Jachnická/ Dana Morávková

Farář Chasuble: Miroslav Dvořák

Lane: Viktor Zavadil

Premiéra:18. 11. 2016 v Divadle pod Palmovkou

Inscenace Jak je důležité býti (s) Filipem.

Inscenace Jak je důležité býti (s) Filipem.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz