27. prosince 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Když bratři Coeni hrají Fair Play. 10 nejlepších filmů roku 2014

Jim Jarmusch: Přežijí jen milenci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jim Jarmusch: Přežijí jen milenci | foto: HCE

Uplynulý rok si náruživý filmový divák bezpochyby užil. Přestože se do české distribuce nedostaly zdaleka všechny pozoruhodné světové snímky, šanci zhlédnout kvalitní filmovou zábavu i výrazné artové počiny byla velká. Novinkou tvůrčího dua bratří Coenů počínaje, přes české fair Play a Cestu ven, upírskou romanci Jima Jarmushe, až po novodobou „vesmírnou odyseu“ Christophera Nolana Intestellar.

V nitru Llewyna Davise (r. Ethan a Joel Coenovi, premiéra 20. 2.)  
Ethan a Joel Coenovi se stali filmařskými klasiky, přesto ale pořád dovedou překvapovat. Jejich patnáctý celovečerní projekt, který loni získal Velkou cenu poroty na MFF v Cannes, není žádná barvitá ujetina typu populární komedie Big Lebowski. V nitru Llewyna Davise je nostalgický, úsporný, krutý a nádherný film, pokud hořké vyprávění o „neseriózním“ muži, který si svůj nešťastný osud plně zaslouží.

V nitru Llewyna Davise

V nitru Llewyna Davise

Celá recenze zde:

Fair Play (r. Andrea Sedláčková, premiéra 6. 3.)
Film režisérky Andrey Sedláčkové se vrací do osmdesátých let, kdy byli mnozí vystaveni pokušení zaprodat komunistickému režimu duši – a někdy i tělo. Snímek nabízí poctivý ponor do přízračné situace doby, kdy odolat pokušení a zachovat si čisté svědomí bylo možná svým způsobem obtížnější než kdy jindy. Snímek vyslala ČFTA do bojů o Oscara, do užšího výběru však nepostoupil.

Judit Bárdos v hlavní roli filmu Fair Play

Judit Bárdos v hlavní roli filmu Fair Play

Recenze

Přežijí jen milenci (Jim Jarmusch, premiéra 27. 3.)
Upírský film pojatý jako úvaha o krizi světa, jenž se v touze po omlazení vzdal souvislostí, hodnot i paměti.  Romace o dvou nemrtvých milencích ve stylu klasika amerického nezávislého filmu Jima Jarmusche nepostrádá humor, nabízí ale především nostalgickou podívanou povýšenou na filmovou meditaci. Upírský film pojatý jako úvaha o krizi světa, jenž se v touze po omlazení vzdal souvislostí, hodnot i paměti.

Přežijí jen milenci je nejnovější opus Jima Jarmusche

Přežijí jen milenci je nejnovější opus Jima Jarmusche

Recenze

Cesta ven (Petr Václav, premiéra 20.5.)
Poctivý film o problematickém soužití Čechů s Romy natočil po patnáctileté odmlce ve Francii žijící Petr Václav, který jím pozvedl hlas, který v českém filmu už dlouho nezazněl.  Obrací se v něm k několikerému publiku - Romům chce poskytnout obraz jejich komunity, s nímž by se mohli ztotožnit, ostatním se pokouší nabídnout vhled do situace člověka odsouvaného na okraj, a světu předkládá znepokojivý klinický obraz české společnosti jako celku.

Z filmu Cesta ven - hlavní hrdinka Žaneta a její sestra, přezdívaná Kukačka.

Z filmu Cesta ven - hlavní hrdinka Žaneta a její sestra, přezdívaná Kukačka.

Rozhovor s režisérem:

Ida (Paweł Pawlikowský, premiéra 17. 7.) 
Film v Británii žijícího Poláka Pawła Pawlikowského se filmařsky vrací do 60. let a historicky k traumatům, která sahají ještě hlouběji. Příběh osmnáctileté novicky Anny, která se před složením řeholních slibů setká se svojí neznámou tetou Wandou a postupně objevuje krvavá tajemství své rodinné i národní historie, získal cenu Evropské filmové akademie za nejlepší film, za režii a scénář.

Z filmu Ida

Z filmu Ida

Rozhovor s režisérem:

Chlapectví (Richard Linklater, premiéra 14. 8.)
Film natáčel americký nezávislý režisér s přestávkami celých dvanáct let. Sleduje v něm proměnu svého hrdiny (a jeho představitele Ellara Coltranea) od raného dětství do dospělosti. Film postrádá nejen klasický příběh, ale i dramatické zvraty, přesto je fascinující jedinečným způsobem, jakým ukazuje pomíjivost a neúprosné plynutí času.

Chlapectví - malý Mason (Ellar Coltrane) se svým tátou (Ethan Hawke)

Chlapectví - malý Mason (Ellar Coltrane) se svým tátou (Ethan Hawke)

Recenze:

Zmizelá (David Fincher, premiéra 2. 10.)
Snímek režiséra Finchera blancuje mezi temným krimithrillerem a cynickou komedií o vztazích. Drama o zmilezé manželce a jejím podezřelém manželovi drží diváky mistrně v šachu, vyprávění ale nabízí i sociálně kritický tón.

Ben Affleck a Rosamund Pike ve filmu Zmizelá.

Ben Affleck a Rosamund Pike ve filmu Zmizelá.

Recenze

Interstellar (Christopher Nolan, premiéra 6. 11.)
Jeden z nejočekávanějších snímků roku sice některé příznivce režiséra úspěšné batmanovské trilogie zklamal, přesto stojí za zhlédnutí. Nolanovi se v této sci-fi podařilo stvořit obrazově a prostorově fascinující svět, odkazující mim ojiné ke slavné Kubrickově Vesmérné odysey a podle některých kritiků snese srovnání i s díly Terence Malicka či Andreje Tarkovského.

Leviatan (Andrej Zvjagincev, premiéra 13. 11.)
Film režiséra Andreje Zvjaginceva podává sugestivní obraz novodobého ruského absolutismu. Moralita o právech jedince a jeho konfliktu s všeobjímající mocí je vystavěna na příběhu automechanika Kolji, žijícího u severoruského městečka u Barentsova moře a nuceného střetnout se s místní autoritou v boji o svou existenci. Leviatan ve svém příběhu svébytně zrcadlí i celou pohnutou ruskou historii, od samoděržaví přes bolševický teror až po současnou fascinaci státní mocí pokrytecky podepřenou náboženským patosem.

Recenze:

Leviatan

Leviatan

 Příběh Marie (Jean-Pierre Améris, režie 11. 12.)
Jak se dorozumět s člověkem, který od narození neslyší ani nevidí? O tom, jak se to ve Francii na konci 19. století povedlo mladé jeptišce, vypráví film režiséra J.-P. Amérise. Kromě jiného přináší poselství o tom, že autenticky prožívaná víra v Boží prozřetelnost nemusí stát v cestě lidským citům ani pokroku, ba naopak může být hnací silou rozvoje.

Přece jen to půjde. Sestra Marguerite (Isabelle Carréová, vlevo) věří, že Marie...

Přece jen to půjde. Sestra Marguerite (Isabelle Carréová, vlevo) věří, že Marie...

Recenze:

Lidovky.cz, Hedvika Petrželková