26. září 2015 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Keith Richards je věrný a nešilhá. Jeho nová deska obsojí i bez Stones

Keith Richards | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Keith Richards | foto: Keith Richards

Jednasedmdesátiletý kytarista Rolling Stones dávno nemá zapotřebí něco dokazovat. Možná proto zní jeho sólové album Crosseyed Heart tak uvolněně.

Ačkoliv Keith Richards pojmenoval třetí samostatné album Crosseyed Heart (Šilhavé srdce) podle rozšířené lidské vlastnosti pokukovat po tom, o co by neměl žádat bližního svého, samotný kytarista zůstává věrný. Jak spolupracovníkům z obou předchozích sólových nahrávek (přestože od druhého titulu Main Offender dělí novinku dlouhých třiadvacet let), tak svému stylu, těžícímu přímo z nejhlubších vrstev populární hudby, z blues, dřevního rock’n’rollu a folku.

Nečekejme velkou produkci a nablýskanost hodnou „zasloužilého umělce“. Keith Richards zní typicky neučesaně a nedbalá elegance se k němu hodí. Zároveň je Crosseyed Heart ze všech jeho tří sólových počinů nejzdařilejší – co do nápaditosti písní a možná paradoxně i do energičnosti čišící z nahrávky, kterou by mohl rockovému nestorovi závidět leckterý mnohem mladší ranař.

Deska z nudy?

S myšlenkou na album si začal Keith Richards pohrávat v roce 2011 z těch nejpoctivějších pohnutek. Jak prozradil na newyorské tiskové konferenci, během dlouhé pauzy Rolling Stones se mu začalo stýskat po muzice a nápady musely ven.

Nejprve Richards natáčel základy rodících se písní jen ve spolupráci s bubeníkem, producentem a spoluautorem Stevem Jordanem (též The Blues Brothers, Bruce Springsteen, Buddy Guy). Sám si hrál i na baskytaru a klávesy. Postupně ovšem přizval další členy kapely X-Pensive Winos, kterou sestavil už za účelem nahrávání sólového debutu Talk Is Cheap (1988): především kytaristu Waddyho Wachtela (pracoval s Jacksonem Brownem, Jamesem Taylorem, Lindou Ronstadtovou i Rolling Stones) a pianistu Ivana Nevilla (Spin Doctors, Bonnie Raittová, též hostující hráč Rolling Stones). Dlouholetost vzájemných kontaktů na přirozené sehranosti muzikantů poznáte. Kapelník nemusel nic vysvětlovat.

Keith Richards z Rolling Stones hraje obětem huriánu Sandy.

Keith Richards z Rolling Stones hraje obětem huriánu Sandy.

Vydání prvního singlu Trouble, zemitého rock’n’rollu o chybující dámě, která skončila v lapáku, načasoval Richards na 17. července, přesně den po posledním koncertu zatím poslední šňůry Rolling Stones v Québeku (další aktivity Kamenů, konkrétně turné po Latinské Americe, jsou naplánovány až na únor 2016). Americká a britská kritika se tvářila přívětivě, například Jon Blistein z časopisu Rolling Stone přirovnal Richardsův textařský styl k Louovi Reedovi. Pozitivní ohlasy má ovšem celé album Crosseyed Heart, které se na trh dostalo 18. září.

Kráska a...

Známé kytaristovo gusto potvrzuje už titulní a zároveň úvodní skladba, napsaná ve stylu tradičního folk blues. Na tradici hybného jižanského boogie je vystavěno i Blues In The Morning. A kus s typicky odsekávanými riffy Something For Nothing není jediný, který by se dobře vyjímal v repertoáru Rolling Stones.

Do oblasti Delty se ovšem Richards vydal i mnohem přímější cestou, když jako jedinou převzatou skladbu zařadil na album slavný waltz Goodnight Irene, který podle starší lidové písně upravil a ve 30. letech minulého století proslavil Huddie „Lead Belly“ Ledbetter. Nová verze působí smysluplně, přestože se známé melodie v minulosti chopili skutečně obdaření zpěváci jako Frank Sinatra, Johnny Cash nebo Tom Waits. Richardsovou devízou je upřímný obdiv a intuitivní pochopení.

Keithu Richardsovi se daří i balady. K nejlepším z nich patří duet Illusion, to díky zajímavému kontrastu živočišného, nakřáplého vokálu protagonisty a melancholické dívčí uhlazenosti hostující Norah Jonesové. Archetyp „kráska a zvíře“ je zkrátka mimořádně chytlavý.

Milovník Jamajky nemohl vynechat ani reggae Love Overdue, které také patří k nejpovedenějším položkám kolekce, navzdory žánrovému rozptylu (k inspiračním zdrojům přidejme i odkaz psanecké country) vyvážené a celistvé: přestože Richards opravdu není rodilý pěvec, desku stmeluje a bez problému utáhne díky nezaměnitelnému feelingu. Také intonačně a výrazově působí přesvědčivěji než kdy dříve. Vnucuje se příměr „čím starší, tím víc Bobem Dylanem“.

Urazím, na koho si vzpomenu

Produkce alba by působila sympaticky skromně, nebýt sebevědomí v rozhovorech, kde Richards povýšil tradicionalistický přístup k hudbě na jedinou správnou tvůrčí metodu. „Muzika musí synkopovat,“ děl kytarista; kdo „neswinguje“ a není přímo napojen na kořeny, nestojí za pozornost. V interview pro New York Daily News označil hip hop za „záležitost pro lidi bez hudebního sluchu“. Podobně to schytaly skupiny Metallica či Black Sabbath a heavy metal obecně, neboť zní Richardsovi „jako tupý dusot“. Na stránkách Esquireu se kytarista pustil i do svých někdejších souputníků Beatles, lety prověřený titul Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band popsal jako „mišmaš z odpadků“.

Jeden z nejvlivnějších rockových muzikantů a hitmakerů 20 .století už má asi na určitou míru konzervativnosti právo. A alespoň si za svými slovy stojí. Za nesmysl sebekriticky označil také desku Rolling Stones Their Satanic Majesties Request (1967), kde se kapela od zdrojnice rhythm-and-blues odpojila.

Keith Richards: Crosseyed Heart

Universal Music, 2015

Celkový čas: 58 minut

Crosseyed Heart swinguje příkladně. I když zdaleka nejde o nezbytné dílo, k dějinám populární hudby už si Richards dávno řekl svoje a ani by nemělo smysl snažit se překonávat takhle dlouhý vlastní stín, potěší už poctivým řemeslem a chutí hrát. Navíc dokazuje, že pokud by opravdu došlo na nové album Rolling Stones, o jehož možnosti se Richards zmínil v rozhovoru pro iHeart Radio, má minimálně polovina autorské dvojice Jagger–Richards pořád dost tvůrčích sil na důstojný materiál.

Tomáš S. Polívka

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!