31. prosince 2013 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kina nabídnou živě Silvestrovské gala Berlínské filharmonie

Koncert Berlínských filharmoniků uzavřel 4. června 66. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Orchestr, který patří k nejvyhledávanějším na světě, řídil jeho britský šéfdirigent sir Simon Rattle.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koncert Berlínských filharmoniků uzavřel 4. června 66. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Orchestr, který patří k nejvyhledávanějším na světě, řídil jeho britský šéfdirigent sir Simon Rattle. | foto: ČTK

Poslední den roku nabídne desítka kin v České republice milovníkům klasické hudby setkání s Berlínskou filharmonií a jejím šéfdirigentem Simonem Rattlem. V přímém přenosu Silvestrovského gala koncertu jednoho z nejlepších orchestrů světa se 31. prosince jako sólista ve třetím Prokofjevově klavírním koncertu představí čínský pianista Lang Lang.

Dále zazní například výběr z Dvořákových Slovanských tanců či Chačaturjanovy Tance z baletu Gajané včetně slavného Šavlového tance. Za distributory o tom informovala Martina Paulová.

"Špičková umělecká kvalita je pro nás hlavním kritériem při výběru titulů, které se rozhodneme do České republiky přinést. U Silvestrovského gala Berlínské filharmonie to platí bezezbytku," uvedl zástupce distributora Martin Cikánek. Přenos začíná v 17:30 a jeho předpokládaná délka je 100 minut. Seznam kin uvádějících Silvestrovské gala jsou na www.prenosydokin.cz.

V Česku koncertovala Berlínská filharmonie třikrát. Naposledy letos 1. května s mezzosopranistkou Magdalenou Koženou ve Španělském sále Pražského hradu. Mimořádným koncertem filharmonici oslavili 131. výročí slavného symfonického tělesa přesně v den jeho založení.

Klavírista Lang Lang, který byl americkým časopisem Time Magazine zařazen mezi 100 nejvlivnějších osobností této planety, v Praze zahrál loni v březnu na donátorském galakoncertu pro festival Dvořákova Praha.

Pod značkou prenosydokin.cz distribuuje společnost Cikánek management do kin v deseti zemích ve střední a východní Evropě přímé přenosy představení a koncertů z Metropolitní opery v New Yorku, moskevského Velkého divadla, Národního divadla v Londýně nebo Berlínské filharmonie. Mezi nejúspěšnější tituly poslední doby patřil přímý přenos Čajkovského opery Evžen Oněgin z Metropolitní opery v New Yorku s Annou Netrebkovou, Piotrem Beczalou a Mariuszem Kwiecienem nebo záznam představení titulu the Audience britského Národního s Helen Mirren v roli britské královny Alžběty II.

Seznam kin:

Praha, kino Lucerna: www.lucerna.cz

Olomouc, kino Metropol: www.kinometropol.cz

Ostrava, Dum kultury: www.dkmoas.cz

Ostrava, Kino Luna: www.informuji.cz/kina

Náchod, Vesmír Náchod: www.kinonachod.cz

Kolín, Kino 99: www.kino.kolin.cz

Mariánské Lázně, kino Slávia: www.kinoslavia.cz

Uherské Hradiště, kino Hvězda: www.programy.sms.cz/kina/uherske-hradiste/hvezda

Česká Lípa, Kino Krystal: www.kinocrystal.cz

Duchcov, Kino Česká Lípa: www.kcduchcov.cz/kino-lipa

Český Krumlov, Kino Luna: www.luna-kino.cz

ČTK

POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy
POZOR: Závislost dětí na internetu: Hrozí psychické a zdravotní poruchy

Odborníci se shodují na tom, že časté vysedávání dětí u internetu a používání mobilních telefonů může vést k závislosti. Nadužívání digitálních technologií má negativní dopad na jejich zdraví i psychiku. Jaké jsou varovné příznaky a jak situaci řešit?

Najdete na Lidovky.cz