23. dubna 2014 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kino Ořechovka uvádí přehlídku celovečerních filmů Jana Švankmajera

Přežít svůj život režiséra Jana Švankmajera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Přežít svůj život režiséra Jana Švankmajera |

PRAHA Filmem Něco z Alenky začne dnes večer v pražském kině Ořechovka přehlídka filmů režiséra, scenáristy a výtvarníka Jana Švankmajera, který ji má i osobně zahájit. Světově uznávaný animátor a představitel českého surrealismu, který letos v září oslaví osmdesátiny, tu do 28. dubna představí kompletní průřez svou celovečerní filmovou tvorbou.

Přehlídka odstartuje temnou pohádkovou fantazií Něco z Alenky, kterou Švankmajer natočil jako poctu představivosti Lewise Carrolla v roce 1988. Film je autorovou vzpomínkou na dětství, a zároveň pokusem evokovat prožitek dětství i v divácích.

Následovat bude pokus o aktuální výklad Faustovského mýtu s názvem Lekce Faust (1994) s Petrem Čepkem v hlavní roli. Faust je tu představen jako náhodný člověk z davu, který je manipulován celým dějem a vžívá se do role Fausta až do hořkého konce.

Z filmu Jana Švankmajera Spiklenci slasti

Pavel Nový ve filmu Spiklenci slasti.

V pátek 25. bude uveden Otesánek (2000), kterého Švankmajer pojednal jako ukázku groteskního hororu, jenž přerůstá v podobenství o zpupné snaze lidí vzdorovat přírodě. Stejně jako ve svých dřívějších celovečerních filmech i tady autor kombinuje hereckou akci (Veronika Žilková, jan Hartl) s trikovými scénami a s dokonalou animací reálu.

Sobotní večer bude patřit snímku Spiklenci slasti. Mistrně zaranžovaný kaleidoskop novodobých vášní a perverzí. Mozaika, v jejímž finále někteří zemřou a jiní si prohodí své role, je unikátním průhledem do lidského podvědomí a zároveň jízlivou satirou o současném světě plném erotických fetišů. Ve filmu z roku 1996 hrají Bára Hrzánová, Jiří Lábus, Pavel Nový a další.

Surrealista a režisér Jan Švankmajer

Jan Švankmajer

Jan Švankmajer

Narodil se 4. září 1934 v Praze. Vystudoval divadelní fakultu Akademie múzických umění v Praze, obor loutkářské scénografie a režie. V roce 1964 natočil svůj první krátký film - loutkový Poslední trik pana Schwarcewalldea a pana Edgara.

Od konce 50. let se věnuje samostatné výtvarné činnosti, a také literární a teoretické tvorbě, která je zaměřena především na zkoumání fenoménu lidské imaginace. Jeho tvorba je úzce spjata s kolektivní aktivitou Surrealistické skupiny v Československu.

V 70. letech byl z důvodů konfliktů s normalizačním režimem nucen opustit autorskou filmovou tvorbu a věnovat se více scénografii (Činoherní klub) a trikové práci na filmech jiných autorů (Adéla ještě nevečeřela). V roce 1982 natočil krátký film Možnosti dialogu, který získal hlavní cenu na mezinárodním festivalu v Annecy. V roce 1988 následoval první dlouhometrážní snímek Něco z Alenky, natočený ve švýcarské produkci, který získal světový úspěch.

Na začátku 90. let založil Švankmajer s Jaromírem Kallistou produkční společnost Athanor, ve které vznikla většina jeho následujcích filmů - Lekce Faus, Spiklenci slasti, Otesánek...

Jan Švankamjer je světově uznávaným předním představitelem pozdního surrealismu. Ve své filmové tvorbě kombinuje loutkařství, animaci a prvky hraného filmu.

Přehlídku završí filmy Šílení a Přežít svůj život

V neděli je na programu filosofický horor Šílení s Janem Třískou v roli Markýze de Sade z roku 2005. Scénář filmu volně vychází z motivů dvou povídek Edgara Allana Poea Zaživa pohřben a Šílený psychiatr. Děj celého filmu se zdánlivě odehrává začátkem 19. století, jde ale opět především o alegorii současného světa, jehož je blázinec je jeho výstižnou kulisou.

Anna Geislerová a Pavel Liška dvě z hlavních postav ve filmu Šílení.

Anna Geislerová a Pavel Liška ve filmu Šílení.

Přehlídku uzavře zatím poslední Švankmajerův projekt Přežít svůj život, který se v kinech objevil v roce 2010. Podle organizátorů budou všechny filmy uvedeny z originálních filmových kopií s anglickými titulky. Začátky projekcí jsou ve 20.00. Součástí přehlídky bude také výstava děl Jana a Evy Švankmajerových.

ČTK, hepHedvika Petrželková