Středa 28. října 2020Den vzniku samostatného československého státu 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Klasiku v anglickém originále nabídne Prague Shakespeare Company

Inscenace Jindřich V. zahájí činnost Prague Shakespeare Company | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Inscenace Jindřich V. zahájí činnost Prague Shakespeare Company | foto: Prague Shakespeare Company

PRAHA První stálá anglicko-jazyčná divadelní scéna v hlavním městě začíná svou produkci dramatem Jindřich V. "Chceme hrát pro cizince i pro Čechy, kteří se snaží zlepšit svou angličtinu," říká umělecký vedoucí souboru Guy Roberts. Představení bude doplněno českými titulky od Martina Hilského.

Působení souboru Prague Shakespeare Company zahájí dnes večer hra Williama Shakespeara Jindřich V., která bude uvedena v angličtině s titulky Martina Hilského. Hrát se bude v pražském Divadle Kolowrat, kde soubor hostuje díky spolupráci s Národním divadlem a mecenášské podpoře rodiny Kolowrat-Krakowské.

"Naše divadlo je cílené na Čechy, kteří rádi uvidí Shakespearovy hry v originále, na každého, komu chybí originální divadlo v angličtině. Proto jsou inscenace opatřeny titulky," říká umělecký ředitel souboru Guy Roberts a dodává: "Samozřejmě cílíme i na expaty - anglicky hovořící cizince, kteří v Praze žijí. Poslední skupinou jsou studenti, kteří chtějí zlepšovat svoji angličtinu."

Naším vzorem je Berlín a Vídeň, říká ředitel

Soubor Prague Shakespeare Company je jediný profesionální anglicko-jazyčný soubor v České republice a ve střední Evropě. Specializuje se na uvádění her Williama Shakespeara v angličtině s profesionálními herci. Snaží se spojovat to, co zůstává živé z minulosti, s moderními divadelními postupy. V roce 2008 ho založil v Praze Guy Roberts, bývalý umělecký ředitel Austin Shakespeare Festival v texaském Austinu a díky grantu na spolupráci s českým divadelním souborem Miloco na inscenaci Macbetha se dostal do Prahy. Představení sklidilo velký úspěch a přivedlo Robertse k založení profesionálního anglicko-jazyčného souboru v srdci Evropy.

Prague Shakespeare Company

Prague Shakespeare Company

"Naším cílem je vytvořit stálý profesionální anglicko-jazyčný soubor se stálou scénou, tak jako to má například Berlín nebo Vídeň. To bychom chtěli dokázat," přibližuje Roberts ambice společnosti. Co se týče financování, divadlo nemá k dispozici žádné veřejné peníze ani granty. "Jsme závislí pouze na soukromých zdrojích, sponzorech a prodeji vstupenek," dodává Riche.

Shakespeare ve zkratce

Zahajovací inscenace Jindřicha V., která vznikla letos v americkém Houstonu v koprodukci s Main Street Theater Company a byla oceněna Houston Press Theater Award, bude během října uvedena celkem šestkrát. Dalším dílem, které uvidí diváci nově vzniklé anglicko-jazyčné scény, se stane inscenace Kompletní dílo Williama Shakespeara ve zkratce, kterou napsali Adam Long, Daniel Singer a Jess Winfield. "Devět herců, 38 Shakespearových her, 100 minut. Souboje, kuchařská show, několik jednovaječných dvojčat, rapová píseň i Hamlet čtyřikrát jinak - budete se smát, budete brečet, zažijete nezapomenutelnou noc," láká režisér Guy Roberts.

Jako poslední říjnovou premiéru uvede Prague Shakespeare Company 29. října v Divadle Kolowrat málo hranou hru Cymbelín. "Pohádka o lásce, dobrodružství, podvodu, převlecích, jedu a zradě, završená vykoupením, vypráví příběh Imogeny, výjimečné ženy, která se nezastaví před ničím, aby zachránila osudem stíhaného Cymbelína," líčí děj Guy Roberts. Inscenaci v režii hostující Carolyn Houston Boone opatřil českými titulky opět Martin Hilský. Na podzim připravuje tvůrčí tým další premiéry – inscenaci Macbeth od W. Shakespeara a Vévodkyně z Amalfi od Johna Webstera.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...