5. září 2017 16:59 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Slavné knihkupectví Fišer v Rybné nebude, hledá nové místo

Knihkupectví Fišer k novému roku končí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Knihkupectví Fišer k novému roku končí. | foto:  František Vlček, MAFRA

Knihkupectví Fišer se oproti plánům v Rybné ulici v Praze neotevře. Nový obchod by měl nahradit někdejší známé knihkupectví v Kaprově ulici. Nedomluvilo se s Prahou 1 na pronájmu prostor. Sdělil to Lukáš Růžička, mluvčí nakladatelství Paseka, které značku Knihkupectví Fišer vlastní. Paseka vyhrála výběrové řízení, které radnice Prahy 1 vyhlásila. Podle ní však později vyšlo najevo, že podmínky řízení její projekt nesplňuje, když chce část prostor dál pronajímat.

Knihkupectví v Kaprově ulici proslulé také díky filmu Vrchní, prchni! se uzavřelo loni na Vánoce. Prodejně skončila nájemní smlouva, bytové družstvo v domě dalo přednost jinému nájemci.

Po vítězství ve výběrovém řízení Paseka uhradila kauci 180 000 korun a letos v březnu dostala návrh nájemní smlouvy. „Na konci března jsme podali připomínky k předloženému návrhu, protože nerespektoval technický stav prostoru a ani účel jasně prezentovaný v naší nabídce - tedy knihkupectví s literární kavárnou,“ uvedl.

Do konce června podle něj nedostala Paseka upravený návrh nájemní smlouvy, a rozhodla se proto od dalšího jednání odstoupit a hledá pro knihkupectví jiné místo. „Investovali jsme do projektu spoustu času, energie i financí, vznikl samozřejmě i architektonický návrh. Zdlouhavé jednání a nekomunikace ze strany pronajímatele nás však vyčerpala. Takto se pracovat nedá,“ uvedla Anna Rezková Horáčková, majitelka značky Knihkupectví Fišer a Nakladatelství Paseka.

„Praha 1 přislíbila rekonstrukci nebytového prostoru pro provozování knihkupectví. Bohužel se pak dozvěděla novou informaci, že vítězové výběrového řízení by chtěli část podpronajímat na provoz kavárny. Toto nebylo součástí výběrového řízení,“ sdělila ČTK mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Praha 1 podle ní měla v úmyslu zajistit nebytový prostor na pokračování klasického knihkupectví Fišer, což přislíbila a splnila. „Změna návrhu na provozování knihkupectví s kavárnou, která by navíc byla provozována jiným subjektem, není možná,“ doplnila.

Knihkupectví Fišer v Kaprově ulici působilo od roku 1933, kdy ho založil nakladatel Josef Hokr. Jeho strategická poloha poblíž Filozofické fakulty UK z něj učinila oblíbené centrum studentů a milovníků náročné literatury. Po revoluci Bohumil Fišer podnik odkoupil. Zemřel v roce 2007. V roce 2008 se stal nájemníkem v Knihkupectví Fišer nakladatel Ladislav Horáček a knihkupectví se zároveň stalo reprezentační prodejnou nakladatelství Paseka.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz