22. prosince 2014 10:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Knihy (nejen) pod stromeček. Literární tipy Josefa Chuchmy

Will Gompertz : Na co se to vlastně díváme? 150 let moderního umění v cuku letu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Will Gompertz : Na co se to vlastně díváme? 150 let moderního umění v cuku letu | foto: Nakladatelství Lidové noviny

Sextet následujících tipů je výběrem z publikací, které vyšly v posledních měsících a snad splňují nároky na to, čemu se říkává „hodnotný knižní dárek“. Šestici vybral Josef Chuchma, vedoucí sobotní přílohy Lidových novin Orientace.

Římský člověk a jeho svět. Editor Andrea Giardina

Římský člověk a jeho svět. Editor Andrea Giardina

Římský člověk a jeho svět
Editor Andrea Giardina
Dnešní doba se v nejedné úvaze přirovnává k pozdní fázi říše římské – jako kdybychom spěli k úpadku podobnému tomu, k němuž ona antická společnost dospěla. Tato kniha napomůže udělat si obrázek , zda a nakolik jsou takové paralely věrohodné, opodstatněné. V kolektivní práci renomovaní zahraniční autoři sledují některé profese a společenské skupiny starověkého Říma: občany a politiky, kněze, právníky, vojáky, otrok, rolníky či řemeslníky. Pro představu: „Tak jako se lid nemohl libovolně shromažďovat, nemohl se ani libovolně a svobodně vyjadřovat. Prostý římský občan nerozhodoval o tom, které otázky mu budou předloženy, a co více, neúčastnil se ani žádného projednávání těchto otázek,“ píše Claude Nicolet v kapitole Občané a politici. Občan pouze odpovídal ano – ne na otázku, která mu byla položena. „Řadový občan tedy nejenže nemá právo na vlastní iniciativu, ale nemůže se ani účastni rozpravy, vznášet dotazy, diskutovat, přispívat vlastními návrhy,“ dodává autor. Kniha Římský člověk a jeho svět je závěrečným svazkem edice Člověk a jeho svět; předtím v ní vyšly tituly o člověku středověkém, renesančním, barokním, řeckém, egyptském a člověku romantismu.
Vyšehrad, Praha 2014, 376 stran, doporučená cena 468 korun.
Na Knihy.iDNES.cz pořídíte knihu 
Římský člověk a jeho svět za 398 Kč.

Will Gompertz : Na co se to vlastně díváme? 150 let moderního umění v cuku letu
Římský člověk a jeho svět. Editor Andrea Giardina
Douglas Rushkoff: Život, s. r. o. Jak si korporace podmanily svět a jak si ho...
Bohumil Hrabal: Spisy 2. Skřivánek na niti. Povídky
Michel  Faber: Kvítek karmínový a bílý

Michel Faber: Kvítek karmínový a bílý

Michel Faber: Kvítek karmínový a bílý
Večery jsou dlouhé, ideální čas pro románovou bichli. Jednou takovou je nejrozsáhlejší z próz v Nizozemsku narozeného a na Skotské vysočině nyní žijícího Michela Fabera (*1960), od něhož již česky vyšly prózy Pod kůží, Fahrenheitova dvojčata a Evangelium ohně. Kvítek karmínový a bílý je Faberův román z roku 2002; nabízí ponor do Anglie předminulého století.

V textu na záložce, který zřejmě sepsal – moc pěkně! – odpovědný redaktor knihy Richard Podaný (jinak zdatný to překladatel) – mimo jiné stojí: „Osou románu je vztah osmnáctileté prostitutky Sugar a dědice voňavkářského impéria Williama Rackhama. Oba chtějí uniknout: ona svému hnusnému prostředí, on své lehce šílené manželce. Sugar nechce být jen vydržovanou milenkou, chce se ‚napevno vetkat do tapiserie jeho života, aby ji nepokládal za pouhý flirt, ale za přítelkyni stejně vzácnou, jako je sourozenec‘. A pak se jí naskytne šance přece jen proniknout do Williamovy domácnosti…

Zbytek děje prozrazovat nebudeme, ale potenciální čtenáře můžeme spolu s autorem ujistit, že se ‚v blízké budoucnosti stanou svědky soulože, o šílenství, únosu a násilné smrti ani nemluvě‘. Kvítek není sentimentální vyprávěnka o kurvě se srdcem ze zlata. Je to panoramatický portrét viktoriánského Londýna se všemi jeho společenskými vrstvami, bildungsroman s nečekaně katarzním vyzněním a hlavně silný příběh, u kterého budete hlavní hrdince fandit. Jestli tohle není literatura, tak už nevíme, co by jí tak mohlo být.“ Dodejme, že v roce 2010 odvysílala čtyřdílnou adaptaci Faberova románu, kterou režíroval Marc Munden a hráli v ní mezi jinými Romola Garaiová, Chris O’Dowd, Gillian Anderson či Richard E. Grant.
Přeložil Viktor Janiš. Argo, Praha 2014, 920 stran, doporučená cena 498 korun.
Na Knihy.iDNES.cz pořídíte 
Kvítek karmínový a bílý za 423 Kč.

Douglas Rushkoff: Život, s. r. o. Jak si korporace podmanily svět a jak si ho...

Douglas Rushkoff: Život, s. r. o. Jak si korporace podmanily svět a jak si ho...

Douglas Rushkoff: Život, s. r. o.
Jak si korporace podmanily svět a jak si ho vzít nazpátek
Téměř již půlstovku knih čítá edice Zip. Většinu jejich svazků v koedici vydávají nakladatelství Argo a Dokořán. Jde o zahraniční tituly esejistické či vědecko-populární z oblasti společenských i přírodních věd. Dá se říct, že koupí žádného „zipovského“ titulu se nespletete, že ve svém žánru a oboru jde o díla špičková – tedy co se týče tuzemské nabídky literatury tohoto druhu. Americký mediální kritik Douglas Rushkoff (*1961) není na českém trhu neznámým jménem: v roce 2000 zde vyšla jeho práce Kyberie, o dva roky později pak knihy Klub Extáze a Manipulativní nátlak.

Kniha z roku 2011 Život, s. r. o. - Jak si korporace podmanily svět a jak si ho vzít nazpátek je ve většině svého rozsahu analýzou toho, jak ideologie korporativismu prostoupila životem současných lidí, jak je těžké se ve své každodennosti vymanit z moci a vlivu korporací. Pak je tu však kapitola závěrečná, devátá, která nabízí příklady lidí a uskupení, kteří a která se vymanili(a) z korporátních sítí a navázali(a) reálné vztahy s reálnými lidmi a pokoušejí se držet své existence bez korporátní dominance. Jistě, kniha je pevně usazena v amerických reáliích, ovšem korporace vesměs neuznávají hranice států a světadílů, takže Rushkoff zde nehovoří o zcela jiném, pro nás „nepoužitelném“ světě.
Přeložili Jana Odehnalová a Vít Penkala. Edice Zip, svazek 46, Argo a Dokořán, Praha 2014, 320 stran, doporučená cena 398 korun.

Bohumil Hrabal: Spisy 2. Skřivánek na niti. Povídky

Bohumil Hrabal: Spisy 2. Skřivánek na niti. Povídky

Bohumil Hrabal: Spisy 2. Skřivánek na niti. Povídky
Dlouho avizované i diskutované spisy Bohumila Hrabala se v roce stého výročí jeho narození přece jen daly do pohybu do té míry, že na pultech leží první ze sedmi plánovaných svazků. Nese pořadové číslo 2 a obsahuje povídkové knihy Perlička na dně, Pábitelé, Inzerát na dům, ve kterém už nechci bydlet a Morytáty a legendy. Tedy soubory, které autor publikoval v 60. letech.

Obsáhlý svazek, nazvaný Skřivánek na niti (zvolený podle Hrabalovy „první chystané knížky, která nakonec nevyšla,“ jak uvádějí editoři), otevírá esej Emanuela Frynty Náčrt základů Hrabalovy prózy, který rovněž vznikl v 60. letech. Textově tyto spisy, které dle editorů chtějí předložit „reprezentativní podobu autorova literárního odkazu“, vycházejí ze Sebraných spisů Bohumila Hrabala, vydaných v letech 1992-1997 (a dnes rozebraných, dostupných jen po antikvariátech po jednotlivých svazcích). Na konci nynější publikace se nachází podrobný ediční komentář, poznámkový aparát i úryvky z vybraných recenzí, které na tu kterou knížku původně, ve své době vyšly. Svazek je to mohutný, střídmě graficky upravený typografickým „klasikem“ Zdeňkem Zieglerem.
Editoři Václav Kadlec, Jiří Pelán a Claudio Poeta. K vydání připravili Jiřina Zumrová a Karel Dostál. Mladá fronta, Praha 2014, 476 stran, doporučená cena 699 korun.
Na Knihy.iDNES.cz koupíte 
Spisy 2 Povídky za 594 Kč.

Will Gompertz : Na co se to vlastně díváme? 150 let moderního umění v cuku letu

Will Gompertz : Na co se to vlastně díváme? 150 let moderního umění v cuku letu

Will Gompertz : Na co se to vlastně díváme?
150 let moderního umění v cuku letu
Překlad předloni v Británii vydané knihy. Dvacet stručných kapitol o výtvarném umění posledních zhruba dvou set let – od počátků impresionismu po současnost. Pro představu názvy některých kapitol: Cézanne: Otec nás všech, Bauhaus: Školní slezina, Pop-art: Maloobchodní terapie, Umění teď: Sláva a peníze. Kunsthistorik Will Gompertz (1965) pracoval v londýnské Tatae galerii, pracuje pro BBC, píše pro deníky Times či Guardian. A píše tak, aby se to dalo číst – a aby se ani širší publikum umění nebálo. Takto třeba přibližuje konceptuální umění, kterému řada lidí nemůže přijít na jméno: „Konceptuální umění je oblast moderního umění, k níž obvykle býváme nejskeptičtější. Určitě ty věci znáte: sejde se obrovská skupina lidí, aby co nejhlasitěji zakřičeli (1000 Paoly Piviové představené v roce 2009 v Tate Modern), nebo jedinou svíčkou osvětlená tmavá místnost plná tělového pudru, ve které máme chodit po čtyřech (instalace bratilského umělce Cilda Meirelese nazvaná Pomíjivost).

Will Gompertz : Na co se to vlastně díváme? 150 let moderního umění v cuku letu

Will Gompertz : Na co se to vlastně díváme? 150 let moderního umění v cuku letu

Podobná díla jsou mnohdy zábavná, dokonce provokují k zamyšlení, ale je to umění? Ano, je to umění. Protože je to jejich záměr, jejich jediný účel a jejich hřiště, na němž jsme žádáni o jejich posouzení. Rozdíl je v tom, že operují v oblasti moderního umění, které je na prvním místě postaveno na idejích a ne už tolik na stvoření fyzického objektu: proto konceptuální umění. To ale nedává umělcům právo naservírovat nám jakékoliv zastaralé nesmysly. Jak zdůraznil americký umělec Sol LeWitt v článku napsaném pro časopis Artforum v roce 1967: ‚Konceptuální umění je dobré jenom tehdy, když má dobrý nápad.‘“
Přeložil Ladislav Šenkyřík. Nakladatelství Lidové noviny, Praha 2014, 336 stran, doporučená cena 499 korun.

Martin Reiner: Básník. Román o Ivanu Blatném

Martin Reiner: Básník. Román o Ivanu Blatném

Martin Reiner: Básník (Román o Ivanu Blatném)
Jedna drobná sebepropagace: mezi tipy by neměl chybět vítěz tradiční ankety Lidových novin o Knihu roku. Tou se letos stal životopisný román o básníkovi Ivanu Blatném (1919–1990). Autor jej začal psát v roce 2000, ovšem již předtím se celé roky zabýval tímto tvůrcem, který žil v britském exilu, přesněji v britské psychiatrické léčebně.

Když ještě určitým básníkům patřila mezi lidem obecným této země zhruba taková sláva či popularita, jaké se dnes z literátů těší asi jen Michal Viewegh, náležel k oněm nadmíru vyhledáváným poetům i Ivan Blatný. Ale roku 1948 se nevrátil do země uchopené komunisty a vzápětí jeho dílo pochopitelně zmizelo z knihoven. Reiner (*1964) sleduje básníkovu cestu až do jeho životního konce.
Torst, Praha 2014, 600 stran, doporučená cena 399 korun.
Na Knihy.iDNES.cz pořdítíte knihu 
Básník za 377 Kč.

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.