Pátek 27. listopadu 2020svátek má Xenie 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Knížák se asi opět přihlásí do konkursu o šéfa Národní galerie

Milan Knížák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Milan Knížák | foto: Lidové noviny

PRAHA O místo ředitele Národní galerie v Praze (NG) se pravděpodobně hlásí i její současný šéf Milan Knížák. ČTK to zjistila z několika zdrojů informovaných o výběrovém řízení vypsaném ministerstvem kultury. Knížák galerii vede od roku 1999. Do konkurzu se přihlásilo celkem osm lidí, jednoho ministerstvo vyřadilo pro nesplnění formálních podmínek.

Ministerstvo nechce jména uchazečů komentovat, členové výběrové komise dostali jen jejich materiály bez osobních údajů a s odstraněným podpisem.

Případnou Knížákovu účast v konkurzu nechce komentovat ani NG, sám ředitel je v zahraničí, řekla mluvčí NG Petra Jungwirthová.

Uchazeči o místo ředitele měli zaslat svůj projekt, jak NG vést, a motivační dopis. Součástí jednoho z nich je podle informací ČTK i informace, že zájemce od roku 1999 NG vedl. Takovým člověkem je pouze Milan Knížák.

Již dříve bylo známé, že do výběrového řízení se přihlásili tři z pěti osobností, které ministerstvo k účasti v konkurzu vyzvalo dopisem. Jsou jimi ředitel Sbírky starého umění NG Vít Vlnas, jeho předchůdce Jiří Fajt a ředitel Moravské galerie Brno Marek Pokorný. Ředitel Galerie Rudolfinum Petr Nedoma a rektor Vysoké školy uměleckoprůmyslové Pavel Liška se nepřihlásili.

Lidové noviny již včera zjistily, že dalšími kandidáty je kurátor Českého muzea výtvarných umění (dnes Galerie Středočeského kraje) Richard Drury, galeristka Monika Burian, Nicole Šťávová z aukční síně Christie's, která je dcerou kontroverzního podnikatele Josefa Šťávy, a kulturní pracovnice ministerstva zahraničí Vilma Anýžová.

Šťávová byla podle zjištění ČTK z konkurzu vyřazena z formálních důvodů a Anýžová, která je nyní vedoucí kulturní sekce českého velvyslanectví ve Washingtonu, dnes ČTK řekla, že se do konkurzu nehlásila. Její jméno zaznělo v únoru při jednání širšího grémia na ministerstvu kultury v dlouhém seznamu lidí, kteří by měli být v souvislosti s výběrovým řízením osloveni. "Poděkovala jsem za projevenou důvěru, ale svoje zkušenosti bych ráda dál uplatňovala v rámci ministerstva zahraničí, proto jsem ani žádnou přihlášku do výběrového řízení neposílala," uvedla.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...