5. dubna 2013 17:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Knopfler ruší koncerty v Rusku. Důvod? Zátah na 'zahraniční agenty'

Mark Knopfler v roce 2005 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mark Knopfler v roce 2005 | foto: MAFRA - JAN ZÁTORSKÝ

LONDÝN Britský kytarista a bývalý frontman rockové skupiny Dire Straits Mark Knopfler nesouhlasí s přístupem ruských úřadů k ochráncům lidských práv.

Původem skotský hudebník zrušil dva červnové koncerty v Moskvě a Petrohradu. Reaguje tím na nedávné zátahy v ruských úřadovnách mezinárodních organizací jako Human Rights Watch či Amnesty International.

Autor hitů Money For Nothing a Walk Of Life, který má začátkem května v rámci světového turné už popáté navštívit Českou republiku, tuto informaci zveřejnil na svých webových stránkách.

Ruské úřady vpadly minulý měsíc do stovek nevládních organizací. Podle agentury AP se ujišťovaly, že se organizace řídí zákonem, podle nějž se mnohé z nich mají v zemi registrovat jako "zahraniční agenti".

Tento zákon ruská vláda obhajuje snahou omezit zahraniční vměšování. Kritici ale tvrdí, že chce jeho prostřednictvím účinněji potlačovat aktivity disidentů.

Mark Knopfler

Patří k nejúspěšnějším britským muzikantům. Kromě hraní v kapele Dire Straits natočil šest sólových alb, složil hudbu k osmi filmům a pomáhal s nahrávkami umělců, jako je Tina Turnerová, Randy Newman nebo Bob Dylan. Natočil také desky duetů s countryovou zpěvačkou Emmylou Harrisovou a kytarovou legendou Chetem Atkinsem.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!