22. března 2019 15:16 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Komiks Opráski sčeskí historje na Facebooku končí. Publikuje prý nenávistné projevy

Poslední strip z cyklu komiksů Opráski sčeskí historje zveřejněný na Facebooku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslední strip z cyklu komiksů Opráski sčeskí historje zveřejněný na Facebooku. | foto: Opráski sčeskí historje

PRAHA Nejprve oblíbený komiks Opráski sčeskí historje Facebook na tři dny zablokoval kvůli obsahu s Jozefem Tisem a Adolfem Hitlerem. Nyní Facebook profil pro údajné užívání nenávistných projevů smazal úplně. Autor komiksu, který si říká Jaz, to oznámil na Twitteru Opráski s historje. „Dnezka Faceblok srušil stránku Oprásků. Kikoťi,“ vyjádřil se.

Před týdnem zablokoval Facebook oblíbenou stránku s komiksem Opráski sčeskí historje. Důvodem pro to byl obrázek k výročí vzniku samostatného Slovenského štátu v roce 1939, který zobrazoval rozhovor Hitlera se slovenským politikem Tisem. „Vočechi se neztarej, tisou fpiči!!! Cosi mizlíš, žese vám může štát?“ říká v něm nacistický vůdce.

14.března 2019 v 20:20, příspěvek archivován: 22.března 2019 v 15:11

Jědno heskí slobencko čezkí víročí tu máme. https://t.co/fB9woJK73y

Facebook nejprve smazal samostatný příspěvek, autor proto zveřejnil jeho cenzurovanou verzi. I ta byla smazána, Jaz tedy vytvořil nový strip se samotným Tisem, v němž kritizoval přístup Facebooku. „Ztačilo závandé chovaňjě Adolfa nalhásiť na Fabecuke a zahráňil som náž štád ot vleklej oztdudi,“ říká v něm Tiso. Facebook reagoval tím, že Opráski na tři dny zablokoval. V pátek pak stránku zrušil úplně.

22.března 2019 v 10:55, příspěvek archivován: 22.března 2019 v 15:10

Dnezka Faceblok srušil stránku Oprásků. Kikoťi. :( https://t.co/THh3ZjTIdl

Komiks Opráski sčeskí historje připomíná s unikátním humorem události z české a československé historie. Autor, který se skrývá pod pseudonymem Jaz, jej kromě Facebooku publikuje také na Twitteru a dalších platformách. Komiks, který vznikl v listopadu 2012, stihl na Facebooku nasbírat víc než 100 tisíc fanoušků.