18. září 2019 16:27 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Komiksy jsou ubohé, prohlásil ruský ministr kultury. V zemi následně stouply jejich prodeje

Vladimir Medinskij, ruský ministr kultury. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Medinskij, ruský ministr kultury. | foto: Wikimedia/(CC BY-SA 4.0)/Garitan

MOSKVA Ruský ministr kultury Vladimir Medinský se na knižním veletrhu v Moskvě opřel do komiksů. Fanoušci dávají svůj nesouhlas znát na sociálních sítích. Díky jeho výroku ale stouply prodeje komiksů.

„Je to literatura pro ty, kteří neumí příliš číst,“ řekl Medinský minulý týden na Moskevském knižním veletrhu. Komiksy přirovnal ke žvýkačce, která hladového člověka nemůže nasytit. „Komiksy jsou určeny dětem, které se právě učí číst. Přijde mi ubohé, když je čtou dospělí lidé,“ pokračoval v kritice. 

ToyBox - komiks
Lenka Šimečková - komiks

Komentáře ruského ministra kultury vyvolaly mezi Rusy na sociálních sítích vlnu negativních ohlasů. Komiksoví fanoušci z celého světa se proti Medinskému na sociálních sítích sdružují pod hashtagy #ImAMoron (jsem blbec) a #IReadComics (čtu komiksy).

Dymytrij Jakovlev, majitel petrohradského komiksového nakladatelství Bumkniga, s ministrem kultury pochopitelně nesouhlasí. „Medinského názor je čistokrevná hloupost. Díky tomu nám ale následně vzrostly prodeje,“ sdělil deníku The Guardian

„V Rusku se čtou komiksy stejně jako v každé jiné zemi. Jejich hodnota tkví v univerzálnosti jazyka - malovaným obrázkům totiž rozumí každý kdekoliv na světě,“ dodal Jakovlev. 

Čechy na sebe Vladimir Medinský upozornil tím, že starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře označil za nacistu. Kolář mluvil o odstranění kontroverzního pomníku maršála Koněva, což je podle Medinského manipulace s historií. 

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Pankrácký mrakodrap V Tower patří mezi nejdražší adresy v Česku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

iDNES Premium | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.