14. září 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Komisař Rex se přestěhoval do Bratislavy. Riskantní nápad Markíze vyšel

Kapitán Majer (Juraj Bača) a vlčák Rex. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapitán Majer (Juraj Bača) a vlčák Rex. | foto: TV Markíza

BRATISLAVA Když koncem května slovenská televize Markíza oznámila, že hodlá vzít kultovní rakouský kriminální seriál Komisař Rex a předělat ho na slovenské reálie, na internetu se strhla debata označující to za velmi špatný nápad. Čísla sledovanosti po odvysílání prvního dílu ale dokazují, že šlo naopak o úspěch.

Komisař Rex (Komissar Rex) byl původně rakouský odlehčený kriminální seriál o nejlepším čtyřnohém detektivovi na světě, německém ovčákovi Rexovi, a jeho parťácích, kterých se vystřídá hned několik. Seriál se od mezi léty 1994 a 2004 natáčel přímo ve Vídni. Vzniklo 119 dílů, ale natáčení dalších bylo v roce 2004 přerušeno kvůli rapidně klesající sledovanosti. Rex se vrátil v roce 2008 v seriálu Komisař Rex na stopě (Rex), tentokrát pod taktovkou Italů, kteří děj přenesli do Říma a natáčeli až do roku 2015. Vzniklo 90 dalších dílů. Seriál se stal slavným po celém světě a pro Rexovi lidské parťáky šlo často o životní role. Na své si chtěla přijít i slovenská televize Markíza, která Rexe v roce 2017 obnovila. I Bratislava nejspíše potřebovala kus psího zákona.


Rex, jak zní také prostý název slovenské verze, je zase ten roztomilý vlčák se zálibou v houskách se šunkou. Roli Rexova partnera Richarda Majera dostal Juraj Bača, student slovenské VŠMU a představitel Richarda Fialy ze seriálu Búrlivé víno. Zázemí jim dělá seriálová bratislavská kriminálka.

Reakce na oznámení seriálu nebyly obecně zrovna příznivé a obecně považovaly nápad Markízy za hloupost. „Děkuju televizi, že mě utvrzuje v přesvědčení, že sledování slovenských stanic ohrožuje duševní zdraví,“ píše se v jednom příspěvku. Televize na reakce samozřejmě nereagovala a první díl nazvaný Smrť s výhľadom odvysílala minulý týden.

Navzdory všem posměváčkům šlo o velký úspěch a Rexe si naladilo 305 tisíc diváků. To bylo téměř 30 procent všech diváků u televizních obrazovek.

M. Dvořák Nj, tak Slovensko :-D 6:31 14.9.2017

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz