Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
11. prosince 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Hra o trůny: konce se dožijí jen zrádci. Vědci zkoumali seriál na základě úmrtí postav

Sedmá řada seriálu Hra o trůny: královna Daenerys Targaryen (uprostřed, Emilia... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sedmá řada seriálu Hra o trůny: královna Daenerys Targaryen (uprostřed, Emilia... | foto: HBO

SYDNEY Kdo se dožije konce osmé, poslední série Hry o trůny? S uspokojivou odpovědí se snaží přijít australští vědci. Tvrdí, že nejlepší šanci mají ty postavy, které v průběhu seriálu někoho zradily či změnily stranu. K výsledku došli po analýze všech úmrtí a jejich příčin. Víte také, která z postav na obrazovce zemřela nejrychleji od svého uvedení? Článek může obsahovat vyzrazení částí děje prvních sedmi sérií Hry o trůny.

Během sedmi sérií populárního seriálu Hra o trůny našlo svou smrt celých 186 postav. Vědci z Macquaire University v australském Sydney jednotlivé smrti a jejich okolnosti prozkoumali a na jejich základě utvořily statistiky toho, jaké vlastnosti rozhodují o životě a smrti v Západozemí. Výsledky publikovali v pondělí na vědecké platformě Springer Open (dostupné online).

Sedmá řada seriálu Hra o trůny: Jaime Lannister (Nikolaj Coster-Waldau) a Bronn...
Sedmá řada seriálu Hra o trůny: panoš Podrick Payne (Daniel Portman) a Brienne...

Největší šanci na přežití mají podle vědců prominentní postavy, které se alespoň jednou dopustily osobní zrady nebo změnily stranu. Výzkumníci přišli také na to, že čím urozenější daná postava, tím větší má na přežití šanci. Tato kombinace dává velké šance na přežití Cersei Lannister (Lena Headeyová). Královna draků Daenerys Targaryen (Emilia Clarkeová), de facto hlavní postava seriálu, se nikdy zrady nedopustila a má tak podle vědců mnohem menší šanci na přežití než třeba právě Cersei.

Mezi další žhavé kandidáty na přežití pak patří také Jon Snow (Kit Harrington), který změnil strany a přidal se k Daenerys. Dále Jamie Lannister (Nikolaj Coster-Waldau), protože ten se v poslední sérii zřekl Cersei a odjel na sever. Tyrion Lannister (Peter Dinklage), oblíbenec fanoušků, by také měl být „v suchu“ - dopustil se jedné z největších zrad seriálu, když zastřelil kuší svého otce Tywina Lannister (Charles Dance).

Ahoj, právě umírám

Další zajímavý údaj z výzkumu je ten, že každá z postav má 14% šanci na smrt do jedné hodiny od momentu, kdy je divákům představena. Na základě údajů v titulcích vědci určili 330 důležitých postav. Z těch bylo 186 (tj. 56,4 %) na konci sedmé série po smrti. Hra o trůny se opravdu s nikým nemaže. Ze všech těchto smrtí bylo 63 % způsobeno konkrétním útokem na danou postavu, 23,3 % jako oběti války (zásah katapultem a jiné...), 11,8 % uhořením a 4,8 % otravou. 

Nejkratší čas žil na obrazovce otec Ollyho, příslušníka Noční hlídky, který při obléhání Černého hradu zabil Ygritte (Rose Leslieová). Ollyho otec je zabit pouhých jedenáct sekund poté, co se na obrazovce objeví. Stalo se tak ve třetí epizodě čtvrté série.  

Nejdelší čas na obrazovce přežívají Bran Stark (Isaac Hempstead-Wright) a John Snow. Oba s koncem sedmé série završili shodně 57 hodin a 15 minut. U Johna Snowa jde nicméně trochu o podvod, protože byl zabit a posléze oživen. Podle vědců se to ale jako smrt nepočítá.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...