Pátek 25. června 2021svátek má Ivan 21 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Koncert České filharmonie bude pilotním projektem v kultuře

Česká filharmonie v Číně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Česká filharmonie v Číně | foto: Armstrong Music

Pilotním projektem, který by mohl ukázat cestu, jak začít pořádat kulturní akce s účastí publika, bude koncert České filharmonie 10. května. Přední české hudební těleso získá díky sponzorovi PCR testy, jimiž se účastníci koncertu otestují.

Celá akce se bude konat za přísných předem daných hygienických podmínek a jen pro omezený počet diváků. V rozhovoru na Blesk.cz to uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Doplnil ale, že pilotní projekty v kultuře musí zůstat výjimečnými, nemá se z nich stát pravidlo. Důvodem je mimo jiné i cena PCR testů, která by rozjezd kultury brzdila.

Hudebníci České filharmonie vystoupili 28. března 2020 v pražském Rudolfinu na...
Stěhování klavíru Steinway do budovy Janáčkovy filharmonie v Ostravě.

„Dokážu to vysvětlit v případě České filharmonie, která je výjimečné těleso a má velkou možnost sehnat si sponzory, což každý nemá. Ti dokáží pokrýt PCR testy. Koncert se plánuje 10. května, tam už máme stanovené poměrně tvrdé hygienické podmínky, do toho se málokdo vejde,“ uvedl ministr. 

O uspořádání pilotních projektů se hlásí i další instituce a organizátoři kulturních akcí, mimo jiné třeba festival Pražské jaro. „Ale to není běžný kulturní život, PCR testy nebudou podle mě běžně takto použitelné v kultuře, je to drahé. Potřebujeme vytvořit systém, ve kterém to bude cenově trochu zvládnutelné,“ uvedl.

„Přímo ve Dvořákově síni Rudolfina bude poprvé od října minulého roku sedět 350 posluchačů s platnými PCR testy. Živý přenos pro diváky ČT art a sociálních sítí zajistí Studio Rudolfinum. Moderování se ujme Marek Eben,“ uvedl mluvčí filharmonie Luděk Březina. Koncert pod taktovkou Semjona Byčkova bude mít i benefiční rozměr. Nadace Via zakládá sbírku na podporu rodin pracovníků v sociálních službách, kteří zemřeli na covid-19 při výkonu povolání.

Zaorálek také uvedl, že vláda dnes posuzuje, zda by se od pondělí 3. května mohla vedle tří už oznámených krajů otevřít částečně i muzea, galerie a památky v Praze a Středočeském kraji. „(Epidemiologický) vývoj tam ale tak jednoznačný není, poslechneme si hlavní hygieničku. Ale pokud by se to neotevřelo 3. května, tak s největší pravděpodobností o týden později,“ uvedl.

Zaorálek doufá v to, že venkovní produkce by se mohly divákům zpřístupnit koncem května či v červnu. Vnitřní prostory divadel se do konce června, tedy do konce divadelní sezony, podle něj asi neotevřou. Je pro něj nepředstavitelné, že by se všichni diváci vždy podrobovali před danou kulturní akcí testům. Zmínil také, že stát by zřejmě nemohl pořadatelům kulturních akcí testy proplácet.

Nepadla jediná pokuta. Lidé našli fígl, jak obelstít kontroly na zahrádkách

Hygienici začali s kontrolami na zahrádkách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Potvrzení o negativním testu na covid, prosím. To je věta, kterou nyní začíná většina kontrol zahrádek u restaurací. V...

Jak vybrat očkovací centrum? Správná volba může ‚zkrátit‘ frontu i o týdny

Národní očkovací centrum proti covid 19. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do plánování dovolených vedle skloubení volna v práci, výběru destinací a propočtu nákladů letos přibývá další...

Sbalit a jedeme! Evropa se otevírá Čechům, podmínky vstupu se však liší

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Letní turistická sezona začne symbolicky v pátek 28. 5. Vyjíždí první „žlutý“ vlak RegioJet do Chorvatska. Z Evropy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!