Ve vyrovnané kvalitě pozvaných účinkujících orchestrů, dirigentů i sólistů není snadné vyzdvihnout jen některé. „Poprvé se u nás představí nejžádanější dirigent mladé generace, Fin Klaus Mäkelä.
I koncert legendy americké hudby Johna Adamse bude překvapivě českým debutem, stejně jako účinkování proslulých Les Talens Lyriques a jejich zakladatele Christopha Rousseta,“ vyjmenoval některé premiérové události letošního ročníku ředitel festivalu Pavel Trojan. I další vystoupení ovšem slibují mimořádný zážitek.
Mahler, Dvořák, Martinů
Mezi očekávané koncerty patří uvedení Mahlerovy Sedmé symfonie, jež měla v roce 1908 premiéru právě v Praze a dirigoval ji tehdy sám autor. Tentokrát zazní v podání Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu a špičkového britského dirigenta Daniela Hardinga.
ROZEZNÍ VIOLU OD STRADIVARIHO■ Virtuozitu na viole z dílny Antonia Stradivariho předvede na Pražském jaru rezidenční umělec festivalu Antoine Tamestit. Představí se v Rudolfinu ve dvou večerech se svým dlouholetým uměleckým partnerem, klavíristou Cédricem Tiberghienem, následující večer pak s houslistkou Isabelle Faustovou. ■ Tamestitova rezidence vyvrcholí koncertem s Českou filharmonií a finským dirigentem Klausem Mäkeläm. ■ Antoine Tamestit povede také Masterclass na HAMU a zasedá i v porotě soutěže v oboru viola, která se na Pražském jaru koná poprvé v historii. |
Zážitek slibuje též koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu, který s dirigentem Corneliem Meistrem a koncertním mistrem České filharmonie Janem Mráčkem připomene století rozhlasového vysílání u nás. Uvedou Dvořákův Koncert pro housle a orchestr a Symfonii č. 1 Bohuslava Martinů.
Poprvé na Pražském jaru vystoupí Czech Ensemble Baroque, soubor známý poučenou interpretací staré hudby, který v novodobé premiéře uvede moteta a Te Deum mistra barokní chrámové hudby Františka Ignáce Tůmy. Mezi sólisty koncertu bude i světově ceněný kontratenor Andreas Scholl.
V programu festivalu nechybí soudobá hudba, například emotivní skladby rakouského autora žijícího v USA Georga Friedricha Haase (který je letos rezidenčním skladatelem Pražského jara) nebo díla psaná na objednávku festivalu v sekci Prague Offspring.
Své publikum najde jistě i zastavení v Národním divadle (Dvořákova Armida), koncert Magdaleny Kožené či představení finalistů soutěže v oboru viola a trombon. Festival nabízí četné programové speciality, v neděli 28. května také vyjede z hlavního města do Sukových Křečovic, kde v kostele sv. Lukáše dopoledne zahraje Kukal Quartet.
Festival zařadil do programu také dvě projekce dokumentárního filmu No Fear o klavíristovi Igoru Levitovi, hostovi letošního ročníku. Promítání se uskuteční 22. a 29. května od 19 hodin v pražském kině Edison Filmhub.
Devátá s Českou filharmonií
Závěrečný koncert obstarají 1. a 2. června Česká filharmonie a Pražský filharmonický sbor. Beethovenovu Devátou bude dirigovat Christoph Eschenbach, sbormistrem je Lukáš Vasilek, sólisty Simona Šaturová, Lucie Hilscherová, Steve Davislim a Jan Martiník.
Mimochodem, už nyní jsou v prodeji vstupenky na spřízněný Klavírní festival Rudolfa Firkušného. V pěti koncertech ve dnech 4. až 9. listopadu s poutavým repertoárem vystoupí pět světových a dva čeští klavíristé...