7. září 2019 10:56 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Získá po ceně UNICEF Marhoulovo Nabarvené ptáče i Zlatého lva? Benátský festival dneškem vrcholí

Fotografie z natáčení filmu Nabarvené ptáče (2019) Režie: Václav Marhoul. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotografie z natáčení filmu Nabarvené ptáče (2019) Režie: Václav Marhoul. | foto: BIOSCOP

Benátky V Benátkách v sobotu večer končí 76. ročník mezinárodního filmového festivalu. Mezi 21 uchazeči o hlavní cenu, Zlatého lva, je snímek českého režiséra Václava Marhoula Nabarvené ptáče. Příběh malého chlapce procházejícího hrůzami druhé světové války zaujal kritiky a v pátek získal od studentské poroty ocenění Film pro UNICEF.

Zatím posledním českým filmem v hlavní soutěži v Benátkách byl v roce 1994 snímek Jiřího Menzela Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina. Hlavní ocenění na italské filmové přehlídce získal v roce 1947 český film Siréna režiséra Karla Steklého.

Snímek Nabarvené ptáče (2019). Režie: Václav Marhoul.
Fotografie z natáčení filmu Nabarvené ptáče (2019) Režie: Václav Marhoul.

Drama Nabarvené ptáče letos o Zlatého lva soupeří s takovými díly jako The Laundromat (Prádelna) amerického režiséra Stevena Soderbergha o skandálu kolem Panamských dokumentů (Panama Papers), Guest of Honour (Čestný host) o ženě pátrající po pravdě o minulosti Kanaďana Atoma Egoyana nebo Om det oändliga (O nekonečnosti) švédského filmaře Roye Anderssona.

Letošní přehlídka byla podle agentury AFP charakteristická filmy, které se pokoušely o rekonstrukci různých událostí - od J ?accuse Romana Polanského o Dreyfusově aféře po dokument o požáru, při kterém v rumunském nočním klubu v roce 2015 zemřelo 64 lidí. „Je to návrat k realismu ve filmu,“ uvedl ředitel přehlídky Alberto Barbera.

Režisér Václav Marhoul.

Režisér Václav Marhoul.

Na benátském festivalu se kromě toho představila řadu filmů odehrávajících se na Blízkém východě nebo v Evropě, které nejsou oproti minulosti natočeny v angličtině. „Filmaři dali přednost autentičnosti,“ uvedla AFP. Kromě J ?accuse natočeného ve francouzštině to byl například snímek francouzsko-řeckého režiséra Costy-Gavrase o dluhové krizi v Řecku v roce 2015, natočený převážně s řeckými herci v jejich rodném jazyce.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!