12. srpna 2018 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Konec léta v Chrudimi patří hudbě. Historickou část města rozezní Zlatá pecka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Festival Zlatá pecka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Festival Zlatá pecka | foto: Archiv festivalu

Na sklonku léta se pod záštitou světově uznávané mezzosopranistky Dagmar Peckové uskuteční již druhý ročník hudebního festivalu Zlatá Pecka Chrudim.

Letošní program festivalu se bude věnovat především světově proslulé opeře Krásná Helena skladatele Jacquese Offenbacha. Celý festival zahájí Liturgie v kostele Nanebevzetí Panny Marie. Návštěvníci se mohou těšit na večer operních árií v krásných Klášterních zahradách, kde zazní zmiňovaná opera Krásná Helena, kde titulní postavu ztvární slavná mezzosopranistka Dagmar Pecková, díky které festival vůbec vznikl. 

Zlatá Pecka

Festival proběhne mezi daty 26. 8. – 2. 9. 2018 v historickém městě Chrudim. Celotýdenní program nabídne koncert v Klášterních zahradách, muzeu barokních soch, Divadle Karla Pippicha nebo hudbu v ulicích i další doprovodný program. 

„Festival vznikl zcela spontánně z roku na rok. Je dobře, že se město Chrudim k mému nápadu hned připojilo a velkoryse jej zaštítilo“ míní patronka festivalu Dagmar Pecková.

Festival rozezní také historickou budovu zrekonstruovaného kostela sv. Josefa v areálu bývalého kapucínského kláštera, kde se nyní nachází muzeum barokních soch. Zde uvede orchestr L`Armonia Terrena pod taktovkou dirigenta Zdeňka Klaudy operu Paride ed Elena, skladatele Christopha Willibadla Glucka. Tato opera bude mít v Chrudimi svou českou premiéru. 

Druhý ročník festivalu dává opět příležitost mladým talentům. V pěveckých interpretačních kurzech se bude věnovat samotná Dagmar Pecková přihlášeným studentům, kterým předá své cenné zkušenost z oblasti interpretace vybraných skladeb, ale i celkového projevu, sebeprezentace, psychologie i managementu. Na kurzech spolupracují a budou přímo účastni odborníci zmíněných oborů.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse