Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Konkurzu na šéfa Činohry ND se zúčastní Drábek, Krejčí a Špinar

Budova Národního divadla v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Národního divadla v Praze | foto: ND

PRAHA Tři progresivní čeští divadelní režiséři byli osloveni do uzavřeného výběrového řízení na post uměleckého ředitele Činohry české první scény. Komise, složená ze členů Garanční rady Národního divadla a několika dalších divadelních praktiků, nominuje kandidáta do konce listopadu. Osloveni zatím byli David Drábek, Daniel Špinar a Ivan Krejčí.

„Dostanu nějaké doporučení, ale závěrečné rozhodnutí je na mně,“ říká ředitel Národního divadla doc. Jan Burian. „Chtěl bych pro Národní divadlo vánoční dárek v podobě zveřejněných jmen nových uměleckých ředitelů souboru Činohry i Baletu,“ dodává.

ČTĚTE TAKÉ:

V komisi, která kandidáta nominuje, sedí Jiří Šesták (senátor Parlamentu České republiky, ředitel Jihočeského divadla), Stanislav Moša (ředitel Městského divadla Brno), Eva Kejkrtová Měřičková (ředitelka Dejvického divadla), Milan Uhde (dramatik), Jan Hančil (rektor AMU).

Spisovatel a dramatik Milan Uhde
Ředitelka Dejvického divadla Eva Kejkrtová Měřičková
Roman Onderka a Stanislav Moša obdrželi křestní listy
Jiří Šesták, jenž hrál exkancléře Riegra, po premiéře hry Odcházení 19. prosince 2008 s autorem Václavem Havlem.

Medailonky oslovených kandidátů na šéfa činohry

David Drábek, umělecký šéf Klicperova divadla v Hradci Králové, v Činohře Národního divadla v minulé sezoně režíroval úspěšnou inscenaci Jedenácté přikázání. Pro Laternu magiku aktuálně připravuje Podivuhodné cesty Julese Verna.

Daniel Špinar loni v Národním divadle uvedl Ze života hmyzu. Ve Stavovském divadle režíroval Být či nebýt. Ceněn byl za komorní inscenaci v Divadle Kolowrat Anglická milenka. Od září 2014 je kmenovým režisérem činoherního souboru, zkouší Othella pro Stavovské divadlo.

Ivan Krejčí je umělecký šéf Komorní scény Aréna Ostrava, které se stalo „Divadlem roku 2013“ v prestižní anketě časopisu Svět a divadlo. Režíroval například hru o Josefě Slánské S nadějí i bez ní.

Umělecký ředitel Činohry povede prestižní soubor od divadelní sezony 2015/2016.

Balet a nový šéf

Umělecký ředitel Baletu převezme žezlo po úspěšném Petru Zuskovi o sezonu později. V souboru Baletu se spekuluje o třech oslovených kandidátech. Ke jménům bratrů Bubeníčků a primabaleríny Darii Klimentové se připojilo i jméno Filipa Barankiewicze ze stuttgartského baletu. „Žádná jména Vám ještě nepotvrdím, rozhlížíme se ale po celém světě,“ připustil Jan Burian.

Jana Machalická

Autor

Jana Machalickájana.machalicka@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!