6. února 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kořeny, větve a šlahouny. Epos 257 představuje místa a věci, které pohltilo město

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Láhev od Persilu plná moči. Výstava Kořeny, větve, šlahouny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Láhev od Persilu plná moči. Výstava Kořeny, větve, šlahouny. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Jak vypadá Praha na kterou se nikdo nedívá? Umělec Epos 257 pomocí fotek a objektů vypráví o neznámých zákoutích hlavního města, kde se přebujelá vegetace setkává s odpadky, prázdnými halami a lidmi bez domova.

V opuštěných továrních halách, slepých koncích rezavých kolejišť i v provizorně postavených příbytcích lidí bez střechy nad hlavou uprostřed stromů. Právě tam Epos 257 hledal odvrácenou tvář města, kterou si oblíbily kořeny, větve ale i šlahouny.

Epos má, jak se dá zjistit z popisků fotografií, k řadě míst osobní vztah. Často díky tomu, že sám vzešel z pražské graffiti scény a na daných místech dříve sprejoval. Často ale jen proto, že ho místo uchvátilo a vrací se na něj. Eposovo pojetí Prahy je tak zasvěceným průvodcem po místech, kam se člověk normálně nepodívá. Tak Epos 257 přinese něco nového i někomu, kdo v Praze žije celý svůj život.

Vystavované objekty často přímo souvisí s některou z fotek a jejím popiskem.

Vystavované objekty často přímo souvisí s některou z fotek a jejím popiskem.

Ze svých vycházek si Epos 257 přinesl i řadu suvenýrů. Umělec se snaží interpretovat nesourodou hromadu odpadků, torzo postele se zarostlou větví nebo elektrický drát čouhající z kmene stromu. Autor právě v prorůstání jednotlivých předmětů vidí dialog dvou vzájemných věcí. Také spatřuje určitou věcnou podobnost mezi šlahouny a sprejovaným graffiti. Právě řadu těchto poměrně nejasných paralel se Epos snaží pomocí popisků návštěvníkovi s větším či menším úspěchem vysvětlit. 

Ne, ten strom nebyl původně na elektřinu... Výstava Kořeny, větve, šlahouny umělce Epose 257. Traffo Gallery.
Po žebříku leze strom. Výstava Kořeny, větve, šlahouny umělce Epose 257. Traffo Gallery.

Moč postavená na piedestal

Jedním z centrálních objektů výstavy je zprvu poměrně nenápadná plastová láhev od tekutého pracího přípravku Persil s napěněnou žlutou tekutinou uvnitř. Studium opodál stojícího textu odhalí, že se jedná téměř s jistotu o velmi starou moč. Epos ji, podle svých slov, našel na místě obývaném bezdomovci. Okolo plachet a matrací se válelo hned několik nádob a lahví plných moči. Když se tam po nějaké době vrátil, zjistil, že se „nájemníci“ odstěhovali. Zůstala jen ona láhev od Persilu.

Vystavené objekty záměrně vyvolávají dojem neskutečné špinavosti. Jde o důvěrně známé věci, na kterých se podepsala příroda i zub času, takže zdánlivě odpad. Třeba rezavé zábradlí, které je zpola pohlcené masivním kmenem stromu, ale výborně kontrastuje s uniformně bílými prostory jinak velmi skromné Trafo Gallery. Vytváří to dojem něčeho nepatřičného, co si zcela určitě vyžaduje naši pozornost.

EPOS 257 - Kořeny, větve a šlahouny

Trafo Gallery
Kurátor: Tomáš Pospiszyl
11. 1. 2018 - 28. 2. 2018

  • 1Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!