Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
27. července 2012 14:47 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Koudelka už Česku fotografie darovat nechce. Kvůli průtahům

Josef Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Koudelka | foto: ČTK

PRAHA Fotograf Josef Koudelka, známý především svými snímky ze srpna roku 1968, upustil od záměru darovat Česku své dílo. Jak zjistily Lidové noviny, důvodem jsou prý administrativní průtahy z české strany.

Koudelka to oznámil Uměleckoprůmyslovému muzeu v Praze (UPM) písemně 19. června. Součástí daru mělo být 366 fotografií v hodnotě asi 3,5 milionu dolarů (72,8 milionu korun).

ČTĚTE TAKÉ:

"Nabídl jsem svoje dílo, udělal jsem vše pro to, aby došlo k předání a věnoval té věci mnoho času. Vždycky jsem měl za to, že moje fotografie mají zůstat v zemi, kde jsem se narodil. Ale vidím, že tady o ně zájem není," řekl serveru Týden.cz Koudelka, který má francouzské občanství.

Josef Koudelka

Patří k nejvýznamnějším světovým fotografům, od roku 1974 je členem agentury Magnum Photos. Má české a francouzské občanství. Je držitelem řady významných ocenění udělených v ČR i v zahraničí. V posledních 20 letech se věnuje především scenériím panoramatického formátu.

Podle ředitelky UPM Heleny Koenigsmarkové jsou ale podmínky nastaveny tak, že v podstatě nejde o dar, ale spíše o uložení fotografií. UPM o dílo, které Koudelka nabídl již na konci roku 2006, stále stojí a jeho hodnotu si uvědomuje. Ministryně kultury Alena Hanáková doufá, že došlo k nedorozumění a obě strany se nakonec dohodnou. Uvedla to v dopise minulý týden.

"Pět let vypadá jako dlouhá doba a uznávám, že jsme mohli být aktivnější. Ale na vyřízení administrativy k podobné komplikované záležitosti je podobná doba adekvátní," sdělila LN Koenigsmarková.

Více podrobností si můžete přečíst v pátečním vydání Lidových novin.

Tomáš Pospiszyl, Lidovky.cz
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...