27. června 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Král komiksů Stan Lee napsal i jeden román. Kniha o netradičním přátelství nakonec vyjde

Stan Lee, prezident a předseda společnosti Marvel Comics. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stan Lee, prezident a předseda společnosti Marvel Comics. | foto: ČTK

LOS ANGELES Chlapec se schopností ovládat technologie. Geniální hackerka s prořízlou pusou. Jen ti mohou zachránit svět před blížící se hrozbou. Trik světla (A Trick of Light) Jediný román legendy Stana Leeho , který je navíc určen dospělým čtenářům, vyjde v anglickém originále 17. září.

 Mladík Cameron zjistí, že po strašlivé nehodě dokáže myslí ovládat technologii. Dá se do party s Niou, která má všechny počítačové kódy v malíku. Cameron se s nepřítelem vypořádá v reálném světě, Nia zase na internetové síti. To je dobře, protože nepřítel, který si dal za cíl vyhladit lidstvo, útočí právě na těchto dvou frontách. Svét, ve kterém se příběh odehrává, vymyslel Lee spolu s komiksovým scenáristou Lukem Liebermanem (Rudá Sonja) a producentem Ryanem Silbertem. 

Stan Lee s postavou Spider-mana
Stan Lee na snímku z roku 2012. Tehdy přijel na premiéru filmu podle svých...

Lee svůj první a jediný román napsal spolu se spisovatelkou Kat Rosenfieldovou. Té v češtině vyšla zatím jediná kniha, román Konec a smrt Amelie Anne (Egmont, 2013). Nakladatelství Houghton Mifflin Harcourt, které knihu vydá 17. září, ji popisuje jako superhrdinský román pro dospělé čtenáře. Podle oficiální zprávy je kniha plná „nespoutaných nápadů, které ze Stana Leeho udělaly kreativní mozek za nápaditým vesmírem nakladatelství Marvel“. 

Pro nedočkavé fanoušky vychází již příští týden audiokniha na službě Audible. V té je kromě hlasu herečky Yary Shahidiové (Máslo, Odpočítávání) slyšet i sám Stan Lee, který některé linky stačil namluvit ještě před svou smrtí 12. listopadu loňského roku. Bylo mu 95 let. 

Excelsior!

Stan Lee je nepochybně neznámějším komiksovým tvůrcem na světě. Pomáhal založit nakladatelství Marvel a podílel se na vzniku hrdinů jako jsou Iron Man, X-Men, Thor nebo Hulk.