25. února 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Králíci z klobouku i vtipy kreslené na ubrousky. Vladimír Jiránek v Tančícím domě

Z výstavy Vladimíra Jiránka Včera a dnes v Tančícím domě v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z výstavy Vladimíra Jiránka Včera a dnes v Tančícím domě v Praze. | foto: Reprofoto

Na 300 originálních kreseb z tvorby výtvarníka a humoristy Vladimíra Jiránka je k vidění na výstavě nazvané Včera a dnes, která se koná v pražském Galerii Tančící dům až do začátku června.

Ve třech patrech domu Tančícího domu jsou vystaveny kresby a další ukázky z Jiránkovy tvorby pro děti i dospělé.

První část výstavy je věnována autorově tvorbě pro děti a mládež. K vidění jsou originály z příběhů Pat a Mat a Bob a Bobek – králíci z klobouku.

Druhé části dominují autorovy vtipy, které při příležitosti výstavy vyšly také knižně v překladu do sedmi světových jazyků. Expozici Včera a dnes realizuje Galerie Tančící dům ve spolupráci s rodinou Jiránkových, soukromými sběrateli a kreslířem Alexem Dowis, autorem Boba a Bobka v roli maskotů Mistrovství světa v ledním hokeji 2015

Vladimír Jiránek při tvorbě.

Vladimír Jiránek při tvorbě.

„Bratrovo dílo je geniální svou jednoduchostí, nadsázkou i osobitým humorem. Jeho celoživotní tvorba je velmi pestrá a rozsáhlá. Zahrnuje desítky krátkých filmů, seriálů, knih a tisíce kreslených vtipů. Vladimír byl velice skromný a miloval svou práci, přistupoval k ní zodpovědně a s vášní,“ vysvětluje Miroslav Jiránek, bratr Vladimíra Jiránka.

Vladimír Jiránek (1938 - 2012) se narodil v Hradci Králové. V roce 1962 absolvoval na pražské Filozofické fakultě žurnalistiku, ale po celý život působil jako kreslíř a ilustrátor na volné noze. Po roce 1968 nemohl publikovat, útočiště naše v Krátkém filmu. Působil zde jako výtvarník, ale také scenárista a režisér animovaných filmů, např. Co jsme udělali slepicím (1977), Hokej jej hra (1978), Zpráva o stavu cilizizace (1981), seriál Pat a Mat.Od roku 1990 se opět věnoval zejména politické karikatuře.

Výstava Včera a dnes ukáže také originální kresbu autíčka z krátkého animovaného filmu Pivo přes uliciz roku 1974, unikátní barevné kresby Boba a Bobka, kterých Vladimír Jiránek vytvořil pouze několik kusů, a vtipy kreslené na papírové ubrousky, které autor kreslil pro své kamarády po večerech. Těchto ojedinělých vtipů se dochovalo necelých padesát kusů a výstava zobrazuje dva z nich.

Bob a Bobek. Výstava Vladimír Jiránek: Včera a dnes, Tančící dům v Praze.

Bob a Bobek. Výstava Vladimír Jiránek: Včera a dnes, Tančící dům v Praze.

Návštěvníci uvidí vedle originálních děl Vladimíra Jiránka také ukázku scény z natáčení a loutky Pata a Mata či Síň slávy Boba a Bobka jako maskotů Mistrovství světa v ledním hokeji 2015.Děti i dospělí si budou moci vyzkoušet speciální interaktivní Ligh Art tabuli a kreslit světelným paprskem Jiránkovi charakteristické postavičky.

Jiránkův výtvarný talent se výborně doplňoval s jeho literárním nadáním a smyslem pro humor. Za svůj život nakreslil přes 3000 vtipů, které vytvářel především pro periodika jako Dikobraz, Mladý svět, Mladá Fronta, Lidové noviny, Reflex a další. A právě vtipy vévodí druhé dílčí části výstavy umístěné v prvním patře Tančícího domu.

Z výstavy Vladimír Jiránek: Včera a dnes.
Z výstavy Vladimíra Jiránka Včera a dnes v Tančícím domě v Praze.
Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!