20. ledna 2016 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Krátký brutální relax. Festival krátkých filmů ukáže svět sexu i budoucnosti

Z filmu Odrůbežení ze sekce Relax Brutal Show. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z filmu Odrůbežení ze sekce Relax Brutal Show. | foto: Festival krátkých filmů Praha

PRAHA Jedenáctý ročník Festivalu krátkých filmů, sesterského projektu karlovarského festivalu, přinese ode dneška do 24. ledna krátkometrážní skvkosty z celého světa. Vyznání lásky osmdesátkovým akčním filmům, netradiční lovestory z Pobaltí, nová krev z dánské filmové „laboratoře“ a další lahůdky budou k vidění v pražském kině Světozor. Výběr filmů pod názvem Brutal Relax Show pak poputuje i do vybraných kin v regionech.

V regionech bude k vidění také program Pragueshorts dětem, který pokračuje po loňské prmiéře. Letos nabídne divákům ve věku od 5 do 8 lethrané i animované krátké filmy z celé Evropy, například z Arménie, Francie, Německa či Itálie.

Hlavní program festivalu je rozdělen do několika sekcí včetně soutěžní, ve které se letos utká patnáct snímků včetně českých. Česko bude reprezentoval film Furinakt režiséra Ondřeje HUedčka, který pojednává o homosexuální epizodě z mládí dramatika Ladislava Stroupežnického. Podle organizátorů filmy ve výběru pro letošní Mezinárodní soutěž mnoho společného: „Každý z nich se pouští do úplně jiného tématu, volí jiný žánr a hledá svoji vlastní poetiku. Rozmanitost jejich stylů vyprávění i témat dobře ilustruje, v čem mohou být krátké filmy pro filmaře i diváky jedinečné.“

Z filmu Odrůbežení ze sekce Relax Brutal Show.
Z filmu Lesapán českého režiséra Pavla Soukupa.

V dalších sekcích budou uvedeny například krátké filmy kameramana Christophera Doylea. Australan usazený v Hong Kongu vtiskl nezaměnitelnou vizuální podobu desítkám filmů, mezi nimiž byla i díla režisérů Wong Kar-Waie, Jima Jarmusche, Guse van Santa či M. Night Shyamalana. Na festivalu budou uvedeny tři krátké filmy, na nichž se Doyle podílel jako kameraman a dva, které sám režíroval. Jedním z nich je i segment z povídkové senzace Paříži, miluji Tě.

V programu bude také Brutal Relax Show - kolekce extrémních titulů, které uvede herečka Simona Babčáková. „Letos třeba zavzpomínáte na vaši sbírku zaprášených VHS díky akční senzaci Kung Fury, nebo uvidíte, co by se dělo, kdybychom reklamní slogany vzali doslova. Opravdovou extrémní lahůdkou je pak film Splintertime o kapele duchů dřímajících v sanitce. Autor filmu Rosto patří mezi nejextravagantnější animátory současnosti,“ říká Radka Weiserová, hlavní dramaturgyně festivalu.

Jaký bude svět, ve kterém se stírá rozdíl mezi internetem a reálným životem? V co budou věřit lidé, kteří žijí více než 70 let v epoše válek? Poznáme, kdo je člověk z masa a kostí a kdo dokonale vytvořený android? Takové otázky si kladou filmy, které budou uvedeny v sekci Svět zítřka. K dalším sekcím festivalu bude patřit Fokus Pobaltí nebo Let’s talk about sex.

Nové nápady a blízkou budoucnost kinematografie nastíní také sekce CPH:LAB. Tak se jmenuje dánská filmová „laboratoř“, ve které vybraní filmaři z celého světa ve dvoučlenných týmech pracují na krátkých filmech.

Z filmu Splintertime, který bude uveden v sekci Brutal Relax Show.

Z filmu Splintertime, který bude uveden v sekci Brutal Relax Show.

Regionální projekce vybraných filmů proběhnou 22. a 23.ledna v Ústí nad Labem, Brně, Jablonci nad Nisou, Hradci Králové, Karlových Varech a Mariánských Lázních.

Lidovky.cz