13. listopadu 2017 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Připomínají se Kresby tuší, málem zapomenutý skvost českého popu

Martha Elefteriadu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martha Elefteriadu | foto: Taras Kuščynskyj

Je toho poměrně málo, co se za poslední čtvrtstoletí z české hudby nepřipomnělo prostřednictvím reedice na CD, znovu vyšla zásadní alba i kdejaká bezcenná hloupost. Je s podivem, že se zapomnělo na desku Kresby tuší.

Nejspíš proto, že se její protagonistka Martha Elefteriadu se sestrou Tenou prakticky zcela stáhla z popové scény a věnuje se spíš klubovým pořadům s hudbou svých řeckých kořenů. Ale na Kresby tuší by bylo škoda zapomenout, protože se jednalo o jeden z nemnoha pokusů vnést za normalizace do středního proudu kvalitu.

Nejen pěveckou, ale i autorskou a textovou. Na albu, které v roce 1980 produkoval hudebník a publicista Ondřej Konrád, se podílela špička spíš z oblasti rocku a jazzu než čistého popu.

Písničky dodali např. Michael Kocáb (ten také desku aranžoval a s členy svého tehdy ještě jazzrockového Pražského výběru nahrál), Dežo Ursiny nebo Vladimír Mišík. Většina textů je od Pavla Kopty, jednu kompletní píseň dodal Vladimír Merta. CD reedice obsahuje i čtyři dosud nevydané písně.

obzOndřej Bezr

ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?
ZE ŽIVOTA: Manželský maraton, nebo překážkový běh?

Jmenuju se Iva a v listopadu jsem nastoupila do redakce eMimina. Rozhodla jsem se vystoupit z anonymity a podělit se s vámi o svůj příběh, tentokrát na téma manželství. Můj deníček není nijak výjimečný, není ani pesimistický, ani vyloženě optimistický. Možná se v některých slovech taky najdete. :)

Najdete na Lidovky.cz