3. června 2019 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Krvavá sága rodu Targaryenů. Georgi R. R. Martinovi vychází v češtině nová kniha

Triumf na dosah: královna Daenerys Targaryen (Emilia Clarkeová). Hra o trůny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Triumf na dosah: královna Daenerys Targaryen (Emilia Clarkeová). Hra o trůny,... | foto: HBO

PRAHA Kniha Oheň a krev (Fire and Blood) se vrací o tři století před populární Hry u trůny. Je historickou kronikou rodu, ke kterému patřila i Daenerys Targaryen. Zahraniční recenze jsou ale rozporuplné. Kniha vychází 13. června.

Drak ve znaku a motto Oheň a krev - takový je rod Targaryenů, který vládnl Západozemí po tři století. George R. R. Martin ve své nové románové knize rekapituluje historii tohoto rodu do nejmenších podrobností. 

Premiéra poslední osmé řady seriálu Hra o trůny: herečka Gwendoline Christieová...
Tohle bude bolet. Seriál Nightflyers (2018)

Historie začíná u Aegona I. Targaryena, dobyvatele, který stvořil Železný trůn. Pokračuje pak přes jeho potomky a občanskou válku, takzvaný Tanec s draky, která celý rod málem zničila. Kniha mimo jiné odpovídá na otázky, které si kladou fanoušci již celá léta - kde přesně se například vzala dračí vejce, která dostala darem Daenerys? To vše ilustrované jemným štětcem kreslíře Douga Wheatleyho, který se výraznou měrou podepsal například pod komiksovou podobou Star Wars

Recenze se různí

Zahraniční recenze se nemohou na knize shodnout. Část kritiků vyčítá Martinovi to, že pracoval na Ohni a krvi místo toho, aby se věnoval plnohodnotným pokračováním ságy, která mu ještě dvě zbývají. „V zásadě je to dlouhé shrnutí padesáti knih, které nikdy nenapíše. Takhle knížka vznikla jen kvůli tomu, že není se dokopat k napsání těch dvou, na které fanoušci ságy Písně ledu a ohně netrpělivě čekají,“ popsal Martinovu domnělou prokrastinaci Hugo Rifking z deníku The Times.

„Skvělý vypravěčský talent a dar strhujícího příběhu od George R. R. Martina v tomto suchém výčtu historie naprosto chybí,“ neskrývá rozčarování web Publishers Weekly. Web iNews o knize napsal, že je „přecpaná“. Chvílemi má svými vyčerpávajícími seznamy různých jmen připomínat dokonce Bibli.

Ne všechny recenze ale knihu cupují. Například web Sunday Times knihu označil za „mistrovské dílo historické fikce“.

Oheň a krev 

George R. R. Martin

Argo, 2019

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.