9. září 2014 18:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Krylova výstava ukazuje verše napsané rtěnkou i vytesané do kamene

Karel Kryl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karel Kryl | foto: KT

Kroměřížská radnice novou zážitkovou expozicí splácí dluh svému rodákovi Karlu Krylovi a současně ho tímto vítá zpět domů, do míst, kde začal svou životní pouť. Novinářům to dnes řekla starostka Daniela Hebnarová (ODS), která je spolu se scénografem Janem Konečným autorkou námětu a výtvarného zpracování Expozice Karla Kryla, jež bude v suterénu budovy Starého pivovaru otevřena v pátek odpoledne.

Podle Hebnarové je expozice postavena na Krylově nadčasové milostné poezii. "Je to vůbec jedna z nejkrásnějších částí české milostné poezie. Tahle část jeho tvorby byla přitom neprávem opomíjena a byla převálcována tou politickou," uvedla starostka. Návštěvník nalezne Krylovy verše napsané rtěnkou na zrcadle nebo vytesané do země. "Představují třeba štěstí, krásu a víru, hodnoty, po nichž mnohdy šlapeme," dodal Konečný.

Písně i atmosféra doby

Básní je na zrcadlech v chodbě sedm, na zemi pět. Pokud ale návštěvník vstoupí do některé z místností, čeká ho prožitek z Krylovy mnohem známější tvorby, jeho písní. Autoři jich vybrali desítku. Nechybí skladby Anděl, Morituri te salutant, Rakovina nebo Bratříčku, zavírej vrátka, ale i další působivé písně Marat ve vaně, Blátivá stráň, Irena, Habet či Vánoční a Novoroční. Lidé si mohou na dveřích či stěnách přečíst jejich texty.

Po vstupu do místností je ale čeká jiný zážitek, než nabízí klasická na předmětech založená muzejní expozice. Věci zde totiž při znění písní jen dokládají atmosféru doby, k čemuž pomáhá i hra se světlem a tmou nebo videoprojekce na zdi. Expozice podle Konečného představuje svou syrovostí Krylovo založení. "To, že vlastně nikam nepatřil, jako žádný slušný člověk bohužel nepatří do tohoto světa," poznamenal scénograf.

Karel Kryl.

Karel Kryl.

Divák by podle něj měl po prohlídce expozice pochopit podstatu Krylova sdělení. "Já z něho mám pocit někoho, kdo se o něco snaží, a zná objektivní pravdu, ale pohybuje se mezi lidmi, kteří mají jen pravdu subjektivní. Z toho plyne hořkost a ponurý pocit," doplnil Konečný. Podle Hebnarové expozice nabízí 'silné expresivní přiblížení Krylovy poetiky i upřímné lidské snahy vyjádřit atmosféru své doby prostřednictvím písní a básní'.

V Kroměříži se dříve diskutovalo o tom, že by Krylovo jméno mohla nést některá z ulic či náměstí, které se nakonec jmenuje Hanácké. Zastupitelé se na tom ale neshodli. Pro zřízení expozice, která je otevírána 70 let po básníkově narození a 20 let od jeho smrti, ale ruce zvedli. Autoři se o ní radili i s Krylovou manželkou Marlene. Expozice přišla na dva miliony korun, oprava budovy Starého pivovaru stála asi osm milionů Kč.

Lidovky.cz

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.