Přátelství nad umění, Notgalerie i česká tvorba na Korsice za 1. republiky. Galerijní léto je neuvěřitelně pestré

Premium

Třešťský průměr Františka Nováka v expozici Make friends, not art | foto: OGV

  13:00
Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě připravila na léto sérii výstavních projektů. Galerijní sály v ulici Komenského poskytly prostor moderním výtvarným projevům zaměřeným na komunitní umění a umění ve veřejném prostoru. V další budově galerie na Masarykově náměstí se na výstavě Pod zimním sluncem jihu představují díla tuzemských autorů vzniklá na Francouzské riviéře a na Korsice v letech 1925–1931.

Skupina kurátorů vytvořila na téma komunitní umění blok výstav, jehož jednotlivé části mají své názvy. U některých instalací zaujme více nápad než samotná realizace. Tak například u Notgalerie Reinholda Zissera, rakouského umělce, jenž využil opuštěný dřevěný kostel u Vídně k setkávání výtvarníků s rozličnými uměleckými zájmy. Zisserova experimentální scéna zaujala umělce z celého světa, k realizaci performancí a výstav ji od roku 2015 využilo více než 200 autorů. O pět let později došlo pod tlakem okolností ke kolektivní demontáži Notgalerie, její stavební prvky se staly symbolem „svobody materiálu“ a posloužily při vzniku nových děl. Některá z nich jsou k vidění v Jihlavě, jejich autory jsou například Luisa Kasalicky, Martin Vlček, Lucie Nováčková, Martin Zet, Kristin Weissenberger, Reinhold Zisser a další.

Tento článek je součástí iDNES Premium

Mimořádná nabídka

  • Expertní testy, které vám reálně ušetří peníze
  • Hloubkové analýzy a kompletní archiv
  • Čtení všech článků bez omezení

První měsíc za 19 Kč

Předplatit
Vstoupit do diskuse
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.