26. září 2019 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kung-fu Iron Man. Přední asijské komiksové nakladatelství chce svými filmy konkurovat Marvelu

Snímek Gundala (2019). Režie: Joko Anwar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Gundala (2019). Režie: Joko Anwar. | foto: EL STUDIOS

INDONÉSIE Komiksové nakladatelství Bumilangit, které má v portfoliu více než tisícovku originálních postav, rozjíždí filmové univerzum ve stylu Marvelu. Chystaných je zatím sedm vzájemné propojených filmů. Prvním je snímek Gundala, pojmenovaný podle tajemného superhrdiny ovládajícího blesky a bojové umění.

V tuzemských kinech se o přízeň fanoušků superhrdinů přou již deset let dva giganti - Marvel a DC. V Asii se zatím probouzí drak, který se dost možná pokusí do komiksového sváru zasáhnout. Komiksové nakladatelství Bumilangit si se svým počtem originálních postav a zápletek se svou konkurencí nezadá.

Snímek Gundala (2019). Režie: Joko Anwar.
Snímek Gundala (2019). Režie: Joko Anwar.

Rozdíly tu jsou. Příběhy Bumilangitu mnohem více čerpají z asijské mytologie a folklóru. Hrdinové těchto komiksů dávají místo obyčejných pěstních soubojů přednost choreograficky vybroušenému kung-fu.

superhrdina s tradicí

Gundalu vytvořil komiksový scenárista Harya Suraminata už v roce 1969.

Bumilangit má zatím ve svém filmovém universu nachystaných osm snímků. První z nich, Gundala, šel do kin v domácí Indonésii na přelomu srpna a září. Příběh vypráví o tajemném Gundalovi. Vědec zasažený bleskem (Abimana Aryasatya) zjistí, že má speciální schopnosti a jde bojovat se zločinem. Zápletka je sice podobná Thorovi (Marvel) nebo Flashovi (DC), ale právě asijský folklór a bojové choreografie si diváky získaly. Na recenzním filmovém serveru IMDB má v současné chvíli 7,6 bodů z 10.  Snímek byl zařazen i do programu prestižního filmového festivalu v Torontu. 

Gundala se přitom v mnohých ohledech natáčel jako nezávislý film. Štáb točil v pěti městech a sedmdesáti lokacích. Měl na to přitom jen pouhých padesát dnů. To v praxi znamenalo, že se například všechny bojové scény mohly nacvičit a posléze natočit jen jednou.

Indonésie je po Japonsku druhou asijskou oblastí, která má v komiksech silné zázemí. První sériově vydávané kreslené příběhy se v zemi objevovaly již v padesátých letech minulého století a jejich „boom“ přetrval vlastně až dodnes. Když pak v roce 2015 indonéský prezident Joko Widodo povolil v zemi zahraniční filmové investice, začaly se do místního filmového průmyslu hrnout peníze. Obyvatelé třetí nejlidnatější země na světě si navíc filmy opravdu zamilovali. Podle agentury Bloomberg se za poslední tři roky v zemi otevřely každý den dva nové promítací sály. Bylo jasné, že příběhová pokladnice Bumilangitu nezůstane dlouho nedotčená. Další na řadě je komiksový film Slepý muž z jeskyně duchů (Si Buta dari Gua Hantu)

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Miliardář Jiří Šimáně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!