Cena překonala i zahraniční aukční rekord Kupkova díla, kterou od loňska držel obraz Pohyb prodaný v Londýně za cenu téměř 44 miliony včetně aukčních poplatků. Podle informací serveru Lidovky.cz získal obraz ruský kupce. I s aukční přirážkou tři procenta za něj zaplatil 57,42 milionu. Dražby Kupkova díla se zúčastnili dva kupci, oba po telefonu.
Obraz Františka Kupky Tvar modré vznikl v roce 1913. Jeho vyvolávací cena byla 45 milionů korun. Dílo, které má zásadní místo ve vývoji abstraktního umění, bylo zlatým hřebem večerní aukce společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery. "Tak velký cenový nárůst jsem nečekal ani ve snu," řekl po aukci jednatel pořádající společnosti Vladimír Lekeš.
Tvar modré se dražil na závěr aukce, bojovali o něj dva sběratelé po telefonu, kteří přihazovali dle pravidel po 250.000 korun. Na telefonu byl ještě třetí zájemce, který ale celou dobu jen vyčkával. Na dražbě se tedy sešli nejméně tři lidé, kteří byli ochotni za umělecké dílo utratit 50 milionů korun. Aukce přilákala několik desítek diváků, aktivně dražilo ale jen do deseti z nich. Licitátorem byl historik umění Tomáš Vlček, bývalý ředitel Sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze.
Zachytit pohyb a čas
Roky 1911 až 1914 považují odborníci a sběratelé za nejdůležitější Kupkovo období. V roce 1912 poprvé vystavil obraz Amorfa - Dvoubarevná fuga, které se považuje za jeden z prvních abstraktních obrazů na světě. Kupka se v souvislosti s dobovými tendencemi, rozvojem fotografie a filmu snažil v obraze zachytit pohyb a čas. Jeho oleje z tohoto období se již v soukromých rukou vůbec nevyskytují, Tvar modré je pravděpodobně posledním dílem ze slavné Waldesovy sbírky, které se objevuje na trhu.
Nejdráže prodané obrazy v ČR od roku 1990
|
Obraz Tvar modré není v České republice prohlášen za kulturní památku. Kvůli vývozu je třeba požádat český stát o povolení. "Doufám, že je Národní galerie udělá. Obrazů Františka Kupky má dost," řekl po dražbě Lekeš.