8. března 2019 17:22 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Simpsonovi stáhnou epizodu s Michaelem Jacksonem. Kvůli zneužívání

Postava Leona Kompowskiho, kterou namluvil Michael Jackson. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Postava Leona Kompowskiho, kterou namluvil Michael Jackson. | foto: YouTube

NEW YORK / PRAHA První epizoda třetí řady populárního amerického seriálu Simpsonovi, v níž se hlavní postava Homera v psychiatrické léčebně setkává s mužem, který si myslí, že je Michael Jackson, bude stažena ze všech platforem. Producenti seriálu tak reagují na dokument Leaving Neverland, který je prý přesvědčil o tom, že americký zpěvák sexuálně zneužíval děti.

„Jasně jsme cítili, že je to jediná možná volba,“ uvedl producent Simpsonových James L. Brooks. Spolu s duchovním otcem seriálu Mattem Groeningem a bývalým výkonným producentem Alem Jeanem prý jednomyslně dospěli k tomu, že se Jackson na dětech dopouštěl „příšerných skutků“.

Brooks údajně chtěl věřit v Jacksonovu nevinu a řídil se soudním rozhodnutím, podle něhož neexistují žádné důkazy o zpěvákově provinění. Epizoda z roku 1991, v níž zpěvákovým hlasem promlouvá pacient psychiatrické léčebny Leon Kompowski a kde zaznívá i Jacksonova píseň Happy Birthday Lisa složená speciálně pro seriál, byla až dosud vysílána.

Dokument čelí kontroverzím

Čtyřhodinový dokument Leaving Neverland představil režisér Dan Reed letos v lednu na americkém festivalu nezávislých filmů Sundance. Sestává z výpovědí dvou mužů, Wadea Robsona a Jamese Safechucka, kteří tvrdí, že je Jackson ve věku 7 a 10 let sexuálně zneužíval. Ve filmu promlouvají také jejich příbuzní. 

Snímek, který tento týden uvede i česká HBO, se ovšem setkává s kontroverzemi. Někteří kritici poukazují například na to, že Robson v minulosti vypovídal ve prospěch Jacksona a líčil zpěváka jako skvělého člověka. Správci zpěvákovy pozůstalosti zažalovali HBO za „bulvární atentát“ a požadují odškodné ve výši 100 milionů dolarů.

Produkce Simpsonových není první, kdo na dokument zareagoval. Britská rozhlasová stanice BBC Radio 2 od tohoto týdne přestala vysílat Jacksonovy písně.