15. února 2019 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Kvůli Peppě mluví naše děti s britským přízvukem, tvrdí Američané. Hloupost, oponují vědci

Oblíbená dětská pohádka Prasátko Peppa. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oblíbená dětská pohádka Prasátko Peppa. | foto: Nick jr.

LONDÝN Američtí rodiče na sociálních sítích tvrdí, že jejich děti si při sledování populárního animovaného seriálu Prasátko Peppa (Peppa Pig) vypěstovali britský přízvuk. Podle vědců ale něco takového není reálně možné. Roztomilé Prasátko Peppa ale poslední dobou problémy jen přitahuje.

„Ta nejzábavnější věc v mém životě je to, že se moje batole po sledování Prasátka Peppy naučilo mluvit s britským přízvukem,“ napsala na Twitter matka Jess Steinbrenerová. „Chtěla bych poděkovat Prasátku Peppě za ten téměř nezřetelný, ale roztomilý britský přízvuk,“ vyjádřila se na Twitteru Jen Roféová. Kauzy už se chytil deník britský Metro nebo americká televize NBC, která jev označila za „syndrom Prasátka Peppy“.


Podle jazykových expertů jde ale o naprostou hloupost. Podle Susannah Leviové, profesorky komunikačních věd na univerzitě v New Yorku, dítě ve vývoji ovlivňuje výhradně prostředí, ve kterém vyrůstá. Proto i dítě, které má například britské rodiče, ale vyrůstá v Texasu, bude mluvit s texaským přízvukem. „Dítě si osvojí ten přízvuk, který má kolem sebe. To se děje sociální interakcí, nikoliv díváním se na pořád,“ popisuje Leviová.

Je nicméně pravda, že díte může pochytit britskou výslovnost u jednotlivých slov a to především u těch, které před díváním se na seriál neznalo.

Prasátko Peppa a mučení u zubaře.
Oblíbená dětská pohádka Prasátko Peppa.

Peppa dělá problémy

V Číně byl seriál v květnu 2018 stažen z vysílání v rámci populární vysílací aplikace. Aplikace Douyin, která patří čínské technologické společnosti Bytedance, své rozhodnutí zakázat videa nijak nevysvětlila. Jedním z důvodů ale může být skutečnost, že ačkoli je seriál určen primárně pro děti předškolního věku, někteří čínští teenageři jej přijali za znak své rebelie. V tomto případě šlo tak pravděpodobně o cenzuru či autocenzuru.

Úvodník státního Lidového deníku také vyjádřil znepokojení nad tím, zda rychlý nárůst obchodu s napodobeninami Prasátka Peppy a neustálá honba za bláznivými nápady s ním spojenými nebude mít špatný vliv na mladou čínskou generaci.

V prosinci 2017 se pak seriál dostal pod palbu poněkud odlehčené kritiky, že vzbuzuje u dětí nerealistická očekávání návštěvy u lékaře. „Dívání se na Prasátko Peppu a na znázorněnou zdravotnickou péči vede ke zvyšování nároků pacientů a ke zneužívání lékařské péče,“ bila na poplach autorka článku v British Journal of Medicine, kde kritika vyšla, praktická lékařka ze Sheffieldu Catherine Bellová.

Samotným terčem kritiky tak bylo vzbuzování představy, že lékař poskytuje pacientům mimořádnou službu, a to rychlou, s přímým telefonním spojením, kontinuální péčí, přesčasovými hodinami a ochotou přijít kvůli sebemenší bolístce.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz