Středa 11. prosince 2019svátek má Dana 1 °C skoro jasno Předplatné LN
25. května 2011 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Lady Gaga: Z diska, slizu a popu zrozená

Lady Gaga - Born This Way | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lady Gaga - Born This Way | foto: Reprofoto

PRAHA Jaká je nejdůležitější událost populární kultury tohoto roku? Popová ikona Lady Gaga vydává nové album.

Tuto skutečnost můžete jakkoliv ignorovat, ale přece jí neuniknete. Je to podobný úkaz jako tsunami, minisukně, Facebook, 3D filmy, tornádo, E. T. – mimozemšťan, videokamery v mobilu, ABBA, dostupná antikoncepce nebo heavy metal. Je na nás, jak blízko se tyto fenomény dostanou k našemu tělu, ale někdy před nimi opravdu není obrany.

Z alba Born This Way, které se na veřejnost dostalo 23. května, byly známy již čtyři singly a především opulentní stejnojmenný videoklip. Je to dílo kdesi mezi filmovým Vetřelcem, performancemi současného umělce Matthewa Barneyho a tanečním soft pornem.

Vešlo se do něj opravdu ledacos: symbolika kosmického seberození, plodové obaly lesknoucí se v záři diskotékových světel nebo dvojice dekadentních klaunů-kostlivců v oblecích. Jako u klipů amerického zpěváka Kanyeho Westa se i zde setkáváme s ambiciózním pokusem doplnit taneční píseň o jakousi výtvarněmytologickou rovinu.

Tsunami neuniknete

Lady Gaga: Born This Way
Universal, 2011 

Album Born This Way deník The New York Times charakterizoval jako "euforicky přepísklé," což platí i o předchozím hudebním stylu Lady Gaga. Nové písně snad ještě více stavějí na chytlavých refrénech inspirovaných glitter rockem 70. let, pop metalem 80. let nebo exaltovaným elektro diskem 90. let. Na obálce alba se na nás dívá napůl žena a napůl motocykl, bytost, kterou Gaga popisuje jako symbol transformace. Sama sebe vidí jako mechanismus, který její fanoušky dokáže dostat někam jinam, než právě jsou.

Která hvězda by něco podobného nechtěla! Jenže Lady Gaga není obyčejná hvězda. Obdobně jako například David Bowie je tvůrkyní, která nenásleduje trendy, ale sama je aktivně vytváří, přesněji řečeno umně syntetizuje z již existujících prvků. Jejím talentem je vytváření koláží, interpretace popkulturního dědictví. Jejím médiem není populární hudba, amalgám jednoduchých melodií, více či méně rafinovaných videoklipů a veřejné image, ale celá sféra populární kultury.

Lady Gaga - Born This Way

Se svou vizuální imagí manipuluje se stejnou svobodou jako konceptuální umělkyně, její fyzická podoba je fluidním nástrojem, pomocí kterého dokáže sdělovat různá poselství. Ví, kde čerpat inspiraci. Ve svém slavném masovém kostýmu například využila nápad umělkyně Jany Sterbakové. Navíc je zjevně osobou inteligentní, která se vyzná ve světě umění a u jejíchž písní, klipů i vystupování váháme, do jaké míry reprezentuje svět populární kultury, či zda ho paroduje, nebo dokonce kritizuje.

Vše natolik přehrává, že vlastně subverzivně odhaluje absurditu celého showbyznyssu. A to vše ji zjevně baví. Nechce vést tupé stádo, dostatečně inteligentní publikum dokáže přivést k motivům a kulturním zdrojům, které s popem nemají žádnou souvislost. A samotná hudba? Na poslech nezajímavý discokolovrátek, na tanečním parketu skvěle dusající písně. Ale o hudbu tu opravdu nejde.


Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...