Neděle 1. listopadu 2020svátek má Felix 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Larry Flynt v Praze! Na letošní Febiofest přijede americký herec Woody Harrelson

Herec Woody Harrelson pózuje se šachisty Carlsenem a Karjakinem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Herec Woody Harrelson pózuje se šachisty Carlsenem a Karjakinem. | foto: Reuters

Na letošní Febiofest přijede americký herec Woody Harrelson známý především rolí Larryho Flynta ve snímku Miloše Formana. Harrelson na festival doprovodí režiséra Orena Movermana, jehož organizátoři festivalu ocení na slavnostním otevření. Cenu Kristián za celoživotní přínos kinematografii obdrží také Iva Janžurová, Milan Lasica a režisér Hirokazu Koreeda. Hlavní část festivalu se uskuteční od 19. do 27. března.

Festival otevře nesoutěžní snímek Šarlatán polské režisérky Agnieszky Hollandové s Ivanem Trojanem v hlavní roli. 

„Na slavnostním otevření festivalu organizátoři ocení amerického režiséra Orena Movermana, který za snímek Posel získal v roce 2010 nominaci na Oscara, stejně jako představitel jedné z hlavních rolí tohoto filmu Woody Harrelson. Právě Harrelson doprovodí Movermana na Febiofest, kde společně uvedou snímek Policejní divize Rampart,“ uvedl programový ředitel festivalu Nikolaj Nikitin.

Pokec u baru. Snímek Zombieland 2 (2019). Režie: Ruben Fleischer.
Zabijácká partička. Snímek Zombieland 2 (2019). Režie: Ruben Fleischer.

Cenu Kristián převezme také slovenský herec Milan Lasica a festival připomene jednu z jeho známých rolí filmem Tři veteráni. Janžurová cenu Kristián převezme na slavnostním zakončení festivalu. Poctít ji se festival rozhodl v souvislosti s novou sekcí Soutěž komedií. Výraznou představitelku komediálních rolí připomene festival projekcemi filmů Morgiana, Penzion pro svobodné pány či Ene Bene.

Hlavní část festivalu se uskuteční ve 12 sálech kina CineStar Anděl, v kině Ponrepo a letos nově v prostorách kina Edison Filmhub. Pražskou část Febiofestu zakončí 27. března snímek Pravda režiséra Koreedy. Film, který měl světovou premiéru na festivalu v Benátkách, představuje v hlavních rolích Catherine Deneuveovou, Juliette Binochetovou nebo amerického herce Ethana Hawka. Po skončení pražské části festival vyrazí do regionů.

Filmový program Febiofestu je letos rozdělen do 14 sekcí. Nová Soutěž komedií doplní Hlavní soutěž, která představí autorské filmy z celého světa. V Soutěži komedií se objeví sedm titulů a jejím vyvrcholením bude slavnostní projekce filmu Cirkus, kterým festival vzdá hold Charliemu Chaplinovi.

V Hlavní soutěži bude uveden výběr prvních snímků nastupujících filmařů, letos zaměřených na téma lidské důstojnosti a sílu osobnosti. Sekci bude nově hodnotit odborná porota, kterou tvoří herec a režisér Jiří Mádl, maďarská režisérka Ildikó Enyediaová a kanadský režisér Denis Côté.

Čestnou prezidentkou poroty, soutěžní sekce komedií, bude herečka Klára Melíšková. „Febiofest mám ráda a miluju filmy. Hrozně ráda se směju a toužím poznávat nové lidi. A Febiofest mě zajímá, protože jeho porota je složená z normálních lidí, kteří se hlásí, protože touží po tom vybírat ten nejlepší film. Takže mi přišlo, že tady budu na správném místě,“ prohlásila.

Festival v nové sekci Girls In Film představí nové filmy nastupující generace filmařek. Jeho součástí bude také snímek slovenské režisérky a scenáristky Miry Fornay Žáby bez jazyka, který bude v české premiéře uveden v sekci Delikatesy z východu.

Zachovány zůstávají například sekce Panorama či Generace. Od vzniku festivalu je jeho nedílnou součástí Queer Now, na základě diváckého úspěchu předchozích ročníků má stálé místo v programu i sekce Classics, kterou dramaturgicky zaštiťuje Národní filmový archiv ve spolupráci s programovým oddělením Febiofestu. Letos bude věnována retrospektivě tvorby německého režiséra Maxe Ophülse. V programu se objeví nové sekce Planet Dark, Delikatesy z východu a Zaostřeno na: Pusan. Více informací se nachází na www.febiofest.cz.

Febiofest, který podle pořadatelů loni navštívilo ve všech sekcích a regionech přibližně 70 tisíc diváků, nabídne více než stovku filmů.

Sundej vlajku, nebo ti vypálíme dům. Agresivita demonstrantů v USA roste

Ozbrojení podporovatelé hnutí Black Lives Matter při střetu s krajně... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Demonstrace proti policejní brutalitě, jak to nazývají protestující i média, začínají být docela brutální i vůči...

Felák, flexit nebo chillovat. Slovník dnešní mládeže uvádí rodiče do rozpaků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ač to možná ani netušíte, nejspíš i kolem vás denně chodí shiperky, které flexí s teniskami nebo iPhonem, díky čemuž...

Prodlužte životnost filtru pevných částic. Stačí pár jednoduchých kroků

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výměna filtru pevných částic stojí desítky tisíc korun, jeho čištění a renovace pět až patnáct tisíc korun. Těmto...