Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Láska je láska, pohlaví navzdory, ukážou filmy s queer tématikou

Z filmu V jeho očích (festival Mezipatra) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z filmu V jeho očích (festival Mezipatra) | foto: MezipatraReprofoto

Sedm desítek celovečerních a krátkých filmů bude k vidění na festivalu Mezipatra, který v Praze začne 6. a potrvá do 13. listopadu. Snímky 15. ročníku přehlídky snímků s queer tematikou spojuje slogan Dokud nás smrt nerozdělí. Z metropole se akce přesune do Brna, kde se bude konat od 15. do 22. listopadu.

„Letošní slogan vnímáme jako přesvědčení, že láska vydrží navždy. Máme v programu filmy o mládí, o temných podobách lásky, do níž se promítá násilí, i o lásce nesmrtelné,“ uvedl ředitel festivalu Aleš Rumpel. Na plátně se objeví často snímky, které budou mít v Česku premiéru. Organizátoři vybírají hlavně díla, která získala ocenění na prestižních festivalech. Mezipatra patří k největším filmovým queer festivalům, kterých se ve světě koná na 130. Loňský ročník si nenechalo ujít 10.500 diváků.

Prvním letos promítaným filmem bude snímek Každým dnem, který zvítězil loni v divácké soutěži. O oficiální zahájení se pak postará brazilský film V jeho očích, který na Berlinale získal cenu Teddy Award a jako cizojazyčný snímek se uchází o Oscara. Sedmnáctiletý nevidomý Leonard tráví většinu času ve škole či s kamarádkou. Do jeho třídy přijde nový kluk, který se líbí jemu i jeho kamarádce. Pořadatelé připravili i projekci pro zrakově postižené s dabingem a popisem děje.

Festival přivítá také zajímavé hosty - kromě režisérů hraných filmů to budou i dokumentaristé ruské queer scény a gay aktivista. Mezi budou mezi hosty, kteří letos přijedou na festival, bodou Askold Kurov a Pavel Loparev, kteří uvedou svůj dokument  Putinovy „Děti 404“ (Deti 404),  který se skládá z šokujících výpovědí 46 ruských LGBTQ osobností. Festival promítně také český dokument Danielův svět, který získal cenu divák na festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě.

Fenomén transgender ve filmu

Festival přivítá také delegaci k švédskému snímku Něco se musí zlomit (Nånting måste gå sönder), který si odnesl Tiger Award, tedy Hlavní cenu na festivalu v Rotterdamu. Snímek natočil režisér Ester Martin Bergsmark, oceněný Zvláštním uznáním poroty na předloňských Mezipatrech za snímek Hlemýžďky. Svoji nejnovější nevšední romanci o androgynním chlapci, který sní o tom, že bude dívkou a potkává svůdného pankáče Andrease, natočil podle novely transgender umělce a aktivisty Eliho Levéna.

Právě Levéna Mezipatra přivítají. V Praze ho doprovodí ještě představitelka hlavní role Sebastiana/Ellie Saga Becker. „Pro Sagu Becker jde o první filmovou zkušenost. Naprosto výjimečné je, že Saga je transgender a hraje i transgender postavu. To je nový trend v queer kinematografii, který naplňuje třeba i Michelle Hendley, představitelka hlavní role ve filmu Jak kluk potkal holku (Boy Meets Girl), který také uvádíme,“ nastiňuje Kajánková.

Nejlepší snímek festivalu vybere tříčlenná porota. Usedne v ní umělecký ředitel festivalu v Clevelandu, novinář z prestižních zahraničních magazínů a vysokoškolská pedagožka, která se zaměřuje na problematiku rovnosti.

V Praze festival obsadí kina Světozor a Lucerna. Vstupenky stojí 110 korun. Nevidomí zaplatí za lístek na speciální projekci 55 korun. V Brně se bude promítat v Artu a ve Scale.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...