Čtvrtek 22. dubna 2021svátek má Evženie 11 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Leiu digitálně oživovat nebudeme.‘ Společnost Disney vyvrací spekulace

Carrie Fisherová v roce 2011. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Carrie Fisherová v roce 2011. | foto: APČTK

Společnost Disney vydala oficiální prohlášení ohledně spekulací o plánovaném vytvoření digitální kopie zesnulé herečky Carrie Fisherové, která ztvárnila postavu princezny Leii. Ze scénáře posledního dílu bude postava vyjmuta.

„Chceme ujistit naše fanoušky, že společnost Lucasfilms nemá v plánu digitálně vytvořit postavu princezny a generálky Leii Organy,“ uvedla na oficiálních internetových stránkách ságy společnost Lucasfilms, která v současné době patří pod konglomerát The Walt Disney Company. „Carrie Fisherová byla naše princezna, generálka a přítelkyně. Stále nás bolí její ztráta. Budeme se snažit ctít vše, co Leia Star Wars dala,“ uvádí se dále na stránkách. Místo toho, aby byla Carrie Fisherová pro nový film digitálně vytvořena, tak bude úplně vyškrtnuta ze scénáře. To platí až pro devátý díl ságy, protože svůj part pro osmý díl (bude mít premiéru letos) Fisherová ještě natočila. Fanoušci tak dostanou možnost se s princeznou v novém filmu rozloučit.

Harrison Ford (jako Han Solo) a Carrie Fisherová (princezna Leia) se vrací ke...
Carrie Fisherová na premiéře Star Wars: Síla se probouzí v prosinci 2015.

V případě digitálních herců se zmiňují i etická hlediska, která byla podle spekulací jedním z důvodů, proč bude Leia raději vyškrtnuta. To by ale bylo zavádějící - pro film Rogue One (2016) ze světa Star Wars byla vytvořena postava Moffa Tarkina, kterého v původní trilogii hrál herec Peter Cushing. Byl zdigitalizován podle starých záběrů z trilogie a Moff Tarkin tak pro Rogue One znovu ožil, i když herec Peter Cushing zemřel v roce 1994. V závěru filmu je pak pro jeden ze záběrů použita digitální postava mladé princezny, na kterou byly také použity záběry z archivů. To bylo nicméně ještě v době, kdy Fisherová žila. Výroba digitálních herců dnes není pro filmaře problémem. První větší použití metody bylo ve filmu Rychle a zběsile 7, kde byl počítačem vytvořen herec Paul Walker, který zemřel při autonehodě během natáčení. Filmaři ale v těchto případech musí mít svolení pozůstalých. Herec Robin Williams zakázal jakékoliv komerční použití svého hlasu a podoby po dobu 25 let od jeho smrti. Williamsův hologram tak nejméně do roku 2039 neuvidíme.

Carrie Fisherová byla americká herečka, která se proslavila právě svou rolí v sáze Star Wars. Mimo to byla velmi aktivní v charitativních a aktivistických spolcích. Zemřela 23. prosince 2016 na následky zdravotních komplikací způsobených srdečním infarktem.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?
Velký průvodce praním a sušením: Koupit pračku, sušičku nebo radši kombinaci?

Stále přemýšlíte nad tím, jestli si k pračce pořídit i sušičku? Připravili jsme pro vás souhrn recenzí a článků, které vám v rozhodování pomohou.