Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 29 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Leonardo téměř třikrát dražší než Caravaggio. Za kolik se prodaly nejcennější obrazy Starých mistrů?

Leonardo da Vinci - Salvator Mundi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leonardo da Vinci - Salvator Mundi. | foto: Google Art Project

PRAHA Caravaggiův obraz nalezený v roce 2014 v jednom podkroví v Toulouse půjde do dražby. Očekává se, že plátno Judita a Holofernes vynese zhruba 4 miliardy korun. Jak si ale Caravaggio stojí proti ostatním velkým umělcům té doby? Podívejte se se serverem Lidovky.cz na pět nejdražších obrazů takzvaných starých mistrů v historii, ať už prodaných v aukci nebo soukromě. Ceny jsou i s inflací.

Leonardo da Vinci - Salvator Mundi
Cena: 450,3 milionů dolarů (zhruba 10 miliard korun)

Píše se 15. listopadu 2017 a v newyorské aukční síni Christies se koná největší umělecký obchod všech dob. Jemný obraz Krista Spasitele od Leonarda da Vinciho, který v minulosti vlastnili například francouzský král Ludvík XII. nebo britští panovníci Karel I. a Karel II., nyní prodává ruský obchodník Dmitrij Rybolovlev. Ten vlastní například fotbalový klub AS Monaco a magazínem Forbes je v současné době vedený jako 242. nejbohatší muž světa.

Obraz je zajímavý tím, že byl nejdříve mylně považován za pouhou kopii. Proto se například v roce 1945 prodal za pouhých 45 liber. Pak na šedesát let zmizel, než si ho jeden ze sběratelů všiml ve výprodeji vybavení z jedné usedlosti. Chemické testy potvrdily, že se jedná o originál. Nakonec se dostal až k Rybovlevovi. Ten ho v aukci prodal arabskému městu Abu Zábí, které obraz do budoucna plánuje vystavit ve své vlastní verzi galerie Louvre.

Leonardo da Vinci - Salvator Mundi.

Leonardo da Vinci - Salvator Mundi.

Rembrandt - Portréty Martena Soolmanse a Oopjen Coppitové
Cena: 180 milionů dolarů (zhruba 4 miliardy korun)

Dva svatební portréty, které na zakázku namaloval Rembrandt, se správně nikdy nemají rozdělit. Proto se v roce 2016 složila francouzská Louvre spolu s nizozemským Rijksmuseem a obrazy zakoupily společně. Původním vlastníkem byla dynastie Rotschildů, která měla dvojici obrazů v soukromé sbírce.

Rembrandt - Portrét Martena Soolmanse.

Portrét Martena Soolmanse.

Peter Paul Rubens - Masakr neviňátek
Cena: 106,8 milionů dolarů (zhruba 2,41 miliardy korun)

V biblickém Evangeliu podle Matouše se zmiňuje událost, kdy byli v Betlémě na rozkaz krále Herodese zmasakrovány děti. Právě touto krutou událostí se inspiroval Rubens pro jednu z maleb svého vrcholného období. V roce 2002 ho od blíže neupřesněné rakouské rodiny koupil známý kanadský sběratel umění Kenneth Thomson. Ten ho věnoval umělecké galerii v Torontu.

Peter Paul Rubens - Masakr neviňátek.

Peter Paul Rubens - Masakr neviňátek.

Tizian - Portrét Alfonse d´Avalos s pážetem
Cena: 95,3 milionů dolarů (zhruba 2,15 miliardy korun)

Portrét známého vojevůdce, který soužil císaři Karlovi V. Habsburskému, vlastnil například i známý polský panovník Jan III. Sobieski. Ten v roce 1683 zastavil Turky u Vídně. V roce 1989 obraz v aukci koupila pojišťovací společnost Axa, aby ho následně v roce 2002 prodala rodině Gettyů, známých mecenášů umění. Dnes je Tizianův mistrovský kousek vystaven v jejich galerii v Los Angeles.

Tizian - Portrét Alfonse d´Avalos s pážetem.

Tizian - Portrét Alfonse d´Avalos s pážetem.

Tizian - Diana a Aktaión
Cena: 82, 5 milionů dolarů  (1,86 miliardy dolarů)

Scéna z římských bájí vyobrazuje moment, kdy lovec Aktaión vpadne do lázní, kde se koupá bohyně Diana se svými lovkyněmi. Bohyně se naštve, protože ji mladík viděl nahou, a promění ho v jelena. Aktaión je pak uštván svými vlastními psy. Obraz v roce 2009 prodal Francis Egerton, hrabě ze Sutherlandu, spojeným galeriím Skotska a města Londýna, které se nyní střídají v jeho vystavování.

Tizian - Diana a Aktaión.

Tizian - Diana a Aktaión.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!