4. března 2019 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Leonardo téměř třikrát dražší než Caravaggio. Za kolik se prodaly nejcennější obrazy Starých mistrů?

Leonardo da Vinci - Salvator Mundi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leonardo da Vinci - Salvator Mundi. | foto: Google Art Project

PRAHA Caravaggiův obraz nalezený v roce 2014 v jednom podkroví v Toulouse půjde do dražby. Očekává se, že plátno Judita a Holofernes vynese zhruba 4 miliardy korun. Jak si ale Caravaggio stojí proti ostatním velkým umělcům té doby? Podívejte se se serverem Lidovky.cz na pět nejdražších obrazů takzvaných starých mistrů v historii, ať už prodaných v aukci nebo soukromě. Ceny jsou i s inflací.

Leonardo da Vinci - Salvator Mundi
Cena: 450,3 milionů dolarů (zhruba 10 miliard korun)

Píše se 15. listopadu 2017 a v newyorské aukční síni Christies se koná největší umělecký obchod všech dob. Jemný obraz Krista Spasitele od Leonarda da Vinciho, který v minulosti vlastnili například francouzský král Ludvík XII. nebo britští panovníci Karel I. a Karel II., nyní prodává ruský obchodník Dmitrij Rybolovlev. Ten vlastní například fotbalový klub AS Monaco a magazínem Forbes je v současné době vedený jako 242. nejbohatší muž světa.

Obraz je zajímavý tím, že byl nejdříve mylně považován za pouhou kopii. Proto se například v roce 1945 prodal za pouhých 45 liber. Pak na šedesát let zmizel, než si ho jeden ze sběratelů všiml ve výprodeji vybavení z jedné usedlosti. Chemické testy potvrdily, že se jedná o originál. Nakonec se dostal až k Rybovlevovi. Ten ho v aukci prodal arabskému městu Abu Zábí, které obraz do budoucna plánuje vystavit ve své vlastní verzi galerie Louvre.

Leonardo da Vinci - Salvator Mundi.

Leonardo da Vinci - Salvator Mundi.

Rembrandt - Portréty Martena Soolmanse a Oopjen Coppitové
Cena: 180 milionů dolarů (zhruba 4 miliardy korun)

Dva svatební portréty, které na zakázku namaloval Rembrandt, se správně nikdy nemají rozdělit. Proto se v roce 2016 složila francouzská Louvre spolu s nizozemským Rijksmuseem a obrazy zakoupily společně. Původním vlastníkem byla dynastie Rotschildů, která měla dvojici obrazů v soukromé sbírce.

Rembrandt - Portrét Martena Soolmanse.

Portrét Martena Soolmanse.

Peter Paul Rubens - Masakr neviňátek
Cena: 106,8 milionů dolarů (zhruba 2,41 miliardy korun)

V biblickém Evangeliu podle Matouše se zmiňuje událost, kdy byli v Betlémě na rozkaz krále Herodese zmasakrovány děti. Právě touto krutou událostí se inspiroval Rubens pro jednu z maleb svého vrcholného období. V roce 2002 ho od blíže neupřesněné rakouské rodiny koupil známý kanadský sběratel umění Kenneth Thomson. Ten ho věnoval umělecké galerii v Torontu.

Peter Paul Rubens - Masakr neviňátek.

Peter Paul Rubens - Masakr neviňátek.

Tizian - Portrét Alfonse d´Avalos s pážetem
Cena: 95,3 milionů dolarů (zhruba 2,15 miliardy korun)

Portrét známého vojevůdce, který soužil císaři Karlovi V. Habsburskému, vlastnil například i známý polský panovník Jan III. Sobieski. Ten v roce 1683 zastavil Turky u Vídně. V roce 1989 obraz v aukci koupila pojišťovací společnost Axa, aby ho následně v roce 2002 prodala rodině Gettyů, známých mecenášů umění. Dnes je Tizianův mistrovský kousek vystaven v jejich galerii v Los Angeles.

Tizian - Portrét Alfonse d´Avalos s pážetem.

Tizian - Portrét Alfonse d´Avalos s pážetem.

Tizian - Diana a Aktaión
Cena: 82, 5 milionů dolarů  (1,86 miliardy dolarů)

Scéna z římských bájí vyobrazuje moment, kdy lovec Aktaión vpadne do lázní, kde se koupá bohyně Diana se svými lovkyněmi. Bohyně se naštve, protože ji mladík viděl nahou, a promění ho v jelena. Aktaión je pak uštván svými vlastními psy. Obraz v roce 2009 prodal Francis Egerton, hrabě ze Sutherlandu, spojeným galeriím Skotska a města Londýna, které se nyní střídají v jeho vystavování.

Tizian - Diana a Aktaión.

Tizian - Diana a Aktaión.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz