Pondělí 23. listopadu 2020svátek má Klement 5 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Letem světem s Microsoftem. Nový virtuální simulátor láká aktuálním počasím i provozem

Nová verze leteckého simulátoru od Microsoftu nabízí k vidění celý svět. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová verze leteckého simulátoru od Microsoftu nabízí k vidění celý svět. | foto: Microsoft

REDMOND Pilotem se nyní může stát každý - tedy aspoň ve virtuálním světě. Ten se v novém vydání hry Microsoft Flight Simulator přibližuje skutečnosti extrémně realistickou grafikou. Uživatelé si mohou zaletět do jakéhokoli kouta planety a z ptačí perspektivy prozkoumat světové metropole i odlehlou či nepřístupnou krajinu, a to za aktuálního počasí i leteckého provozu.

Sydney, New York, Tádž Mahal nebo třeba Niagáry. I když koronavirová krize cestování příliš nepřeje, Microsoft si nemohl zvolit lepší chvíli pro vydání nové verze realistického leteckého simulátoru, který hráčům nabízí shora celý svět v jeho současné podobě. Od první verze stejnojmenného simulátoru od Microsoftu už uplynulo 14 let, novinka ale za čekání stála.

K vidění je přes 1 a půl miliardy budov, 2 biliony stromů, hor, cest nebo řek. Uživatelé se dostanou i na místa, která jsou v reálném světě nepřístupná, včetně Severní Koreje a Černobylu. Pro vzlet i přistání je po celé virtuální zeměkouli k dispozici přes 37 tisíc letišť. Stále však jde o letecký simulátor, zjednodušená proto není ani simulační složka hry.

Uživatelé si mohou otestovat své pilotní dovednosti ve věrných kopiích letadlových kokpitů, od ultralightů až po širokotrupé dopravní letouny, včetně Boeingu 787-10 Dreamliner. Vzlet, přistání i udržení se ve vzduchu a vyhýbání se překážkám závisí na hráči. Aby se však mohl odlepit od země, před každým vzletem musí projít technickým přezkoušením. Potom už může bod po bodu následovat předletový check-list. S krizovými situacemi pomůže autopilot.

Díky aktuálnímu počasí si hráč vyzkouší i nepředvídatelnost bouře a nebo pilotování noční oblohou. Kromě počasí bude reálný také letecký provoz či pohyb na zemi. Nejsou totiž dílem simulace, ale mění se na základě údajů ze skutečných satelitů.

První verze Microsoft Flight Simulator vyšla už v roce 1982, s tehdejší jednobitovou grafikou ale novinka není k srovnání. Stejně jako cena. Za novou verzi hráči zaplatí 70 euro (zhruba 1800 korun).

Na rozdíl od úspěšných simulátorů od konkurence má novinka od Microsoftu zaujmout širší veřejnost včetně těch, kteří se kromě držení kniplu chtějí kochat pohledem z kokpitu, třeba i na svůj dům. Vývojáři použili nejmodernější technologie a revoluční software, díky kterým se jedná o jednu z prvních her, jež lze nazvat hrou nové generace. 

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...