11. června 2012 16:45 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Letní filmová škola nabídne unikátní snímky o heydrichiádě

Hans Heinrich von Twardowski ve filmu Fritze Langa I kati umírají z roku 1943 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hans Heinrich von Twardowski ve filmu Fritze Langa I kati umírají z roku 1943 | foto: Reprofoto

UHERSKÉ HRADIŠTĚ V sekci snímků zachycujících události okolo atentátu na Reinharda Heydricha uvidí diváci dobové týdeníky, hraný gruzínský snímek a britské dokumentární drama.

Promítat se bude například americký film I kati umírají z roku 1943 režiséra Fritze Langa nominovaný na dva Oscary. "Nebudou chybět ani klasické české snímky jako Atentát od Jiřího Sequense, Vyšší princip od Jiřího Krejčíka, Romeo, Julie a tma režiséra Jiřího Weisse či komunistickou ideologií těžce obtěžkané Sokolovo režiséra Otakara Vávry," uvedla mluvčí přehlídky Eva Blažková.

38. ročník Letní filmové školy

Letní filmová škola se letos koná od 21. do 28. července. Nabídne také retrospektivní výběr jednoho z nejznámějších íránských režisérů Abbáse Kiarostámího, který do Hradiště přijede. Přehlídky se zúčastní i maďarský režisér István Szabó, který převezme výroční cenu Asociace českých filmových klubů, mladý maďarský filmař Benedek Fliegauf a také vnučka Harolda Lloyda Suzanne Lloydová, kterou legendární komik vychoval a učinil z ní správkyni svého odkazu.

Doprovodné akce budou například koncerty Ivy Bittové, Lenky Dusilové, Načevy a skupin Midi lidi, Traband, Floex, DVA a Bratři Orffové.

Pohled na význam a postavení Heydricha v hierarchii nacistického Německa doplní americko-britský koprodukční snímek z roku 2001 Konference ve Wannsee s Kennethem Branaghem v roli Heydricha. "Vojenský historický ústav divákům poskytne i jedinečnou možnost vidět záběry, které v likvidovaných Lidicích natočili sami fašisté," poznamenala mluvčí. Filmovou přehlídku doplní i besedy a přednášky na dané téma.

ČTK